Посао у иностранству, тачније, у само двије земље Европске уније – Словенији и Њемачкој – посредством Агенције за рад и запошљавање БиХ, током девет мјесеци ове године пронашло је 10.119 радника.
Како из поменуте агенције истичу од укупног броја, у Словенији су издате 9.934 радне дозволе, а у Њемачкој 185.
– И даље су у Словенији најтраженији возачи, вариоци, зидари, грађевински радници, фасадери, бравари, док у Њемачку путем нас одлазе само медицински радници са завршеном четворогодишњом средњом школом општег смјера и смјера педијатријске његе – наводе из Агенције за рад и запошљавање БиХ.
За разлику од истог периода лани, број оних који су пронашли посао у ове двије земље посредством Агенције је нешто мањи.
Тачније, током девет мјесеци 2023. године у Словенији су издате 9.622 радне дозволе, док је у Њемачкој запослено 345 медицинара.
Мирко Шербеџија, предсједник Синдиката медицинских сестара и техничара Републике Српске, у разговору истиче да је сигурно један дио медицинара који је отишао и из Републике Српске, те да је то само кап у мору људи који су отишли вани.
– Наши професионалци, прави здравствени професионалци, одлазе у друга занимања, траже своје мјесто под сунцем. Нажалост, ми губимо један искусни кадар. Више пута смо понављали да здравствени систем Републике Српске лежи на 60. и 70. годишту, међутим те наше колеге већ полако одлазе у пензију тако да самим тим не губимо само људе који долазе да раде у нека друга занимања, који одлазе да раде на Запад, него губимо искусне кадрове који одлазе у пензију, а нажалост, немамо професионалце који ће њихова мјеста да надокнаде – каже Шербеџија.
Додаје да је то страшан губитак за здравствени систем, а да је Синдикат послао на стотине иницијатива ка надлежним институцијама како би се овај проблем покушао ријешити.
– Да бисмо задржали наше људе, морамо да уредимо струку, морамо да признамо факултетске дипломе, морамо да повећамо плате минимално за 500 КМ – наводи он.
Аднан Смаилбеговић, предсједник Удружења послодаваца Федерације БиХ, истиче да наши људи одлазе, а да држава не води рачуна о овоме, као ни о томе да то спријечи или умањи.
– Запад је врло заинтересован за наше раднике, јер, ако их упоредимо са било којим другим радницима, то је значајна разлика између наших радника и радника из Индије, Непала или других земаља. Наши радници су бољи за три копља – рекао је Смаилбеговић додајући да у исту раван са нашим радницима могу ићи само Словенци.
Како додаје, уписна политика у школама је прилагођена потребама иностранства.
Према његовим ријечима, дио радника који оде из БиХ могао би се надомјестити једним дијелом и страним радницима, међутим процедуре су врло компликоване.
– Нама оде 10.000 домаћих радника, а све скупа у овој години имамо 4.500 издатих радних дозвола за странце и то је са онима које су обновљене – каже Смаилбеговић додајући да земље регије имају много више страних радника.
Посао у земљама Европе, тачније Њемачкој и Словенији, током протекле године посредством Агенције за рад и запошљавање Босне и Херцеговине пронашло је 13.490 радника, односно сваког дана “трбухом за крухом” отишло је њих више од 35, пишу Независне Новине.