Док надлежни тврде да су урадили све што су могли по питању укидања ограничења боравка возача камиона из БиХ у Европској унији, превозници им поручују да практично нису урадили ништа и да имају рок од 14 дана да са Европском унијом ријеше овај проблем. У супротном, грађанима и бх. економији пријете нова поскупљења и егзодус возача и фирми из транспортног сектора.

– Професионални возачи теретних возила из БиХ, на територији Европске уније могу радити највише 180 дана у једној години, односно два пута по 90 дана. Уколико испоштују ово правило, радећи фактички само 6 мјесеци у години, потпуно је нејасно шта с њима да раде послодавци у преосталих 6 мјесеци? Ако ово правило које је увела Европска комисија остане на снази, из БиХ ће до априла идуће године отићи више од 12 хиљада возача, каже професор доктор Велибор Пеулић.

„Возач из Босне и Херцеговине има статус туристе. Сви возачи су у опасности, наше транспортне компаније су у опасности и неминовна је селидба капацитета. Централно питање је да се возачи изузму као кабинско особље, као што то радимо рецимо код авиопревоза, јер ми 93% робних токова опслужујемо у БиХ“, истиче Пеулић.

Истраживање УСАИД-а показује да возачи из БиХ на границама, у једној години, збирно чекају чак 3000 година због разних процедура и папирологије. И као да то није довољно, због кршења правила о ограничењу рада на 90 дана, бројни возачи из БиХ су били притворени у земљама Европске уније и многи су добили двогодишњу забрану уласка у Европску унију.

„Уколико се то не ријеши, а остављамо неких 14 дана, након тога ћемо наравно, на цивилизован начин исказати свој протест према институцијама које до сада де фацто, према својим партнерима из Европске уније, нису одреаговали“, нагласио је Пеулић.

А једно од надлежних, уз министарство иностраних послова које се не оглашава, је и министарство комуникација и саобраћаја на нивоу БиХ. Министар Един Форто тврди да је на свим састанцима са представницима Европске уније тражио да се елиминише ограничење боравка за возаче камиона, као што је урађено за чланове посаде авиона и бродско особље…

„Само за возаче камиона је то проблем. Мислим да се ради о неким лобијима унутар ЕУ који спречавају, не само БиХ, него и регију да се укључе на то тржиште на начин да немају ова бесмислена ограничења. Ја сам то покушавао ријешити билатерално са Хрватском, покушавао сам у Бриселу у Директорату за транспорт, једноставно није било слуха за ово“, рекао је Форто.

Међутим, Пеулић каже да су могућа и привремена рјешења за помоћ транспортном сектору, а једно од њих је поврат акциза на гориво превозницима, по узору на мјере које су увеле Србија и Црна Гора, гдје такође постоје ова ограничења за рад возача у Европској унији. Још једно од привремених рјешења предлаже Спољнотрговинска комора БиХ:

„Остварити комуникацију са представницима Европске комисије с циљем обезбјеђивања да се евидентира тачна, а не паушално утврђена дужина боравак на територију Европске уније (иако Шенгенска правила дефинишу да је дозвољен боравак до 90 дана, односно 2160 часова у било којем раздобљу од 180 дана, контролни органи годинама погрешно примјењују та правила, јер провјеравају број датума, што додатно смањује дозвољено вријеме боравка возача на територији Европске уније, те доводи до санкција чак и због само једног започетог часа, а без чињеничног утемељења)“, апелују из СТК БиХ.

Посљедице по грађане и бх економију би могле бити огромне, јер као што смо чули, превозници у друмском саобраћају покривају чак 93% увоза роба у БиХ, па би неукидање овог ограничења радних дана у Европској унији, довело до раста цијене превоза од 25%, па самим тим и до поскупљења свих роба, али и могућих несташица на тржишту, због најављеног одласка 12.000 возача из Босне и Херцеговине.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име