Фото: Уступљена фотографија

„Шуме Републике Српске“ газдују највећим природним богатством у РС, шумама на површини од скоро милион хектара. Ипак, ово јавно предузеће је хронични губиташ.

Рачуница показује да Српска има најмање хектар шуме по глави становника, али од народне шуме имају користи сви осим народа.

Пошто је годишње етат, што ће рећи количина шуме која у току једне године може да се посјече, око 2 милиона кубика дрвних сортимената, према садашњим цијенама “Шуме РС” би требало да имају око 200 милиона КМ годишњих прихода.

Са оваквим приходом било би реално да ово јавно предузеће у буџет Српске донесе најмање 30 милиона КМ годишње.

Све су ово бројке које нико не спори. Ипак, “Шуме РС” су умјесто вишемилионског профита, у првих 9 мјесеци 2024. произвеле скоро 6,3 милиона КМ губитака.

Зашто је тако и гдје су нестали силни милиони?

Предсједник Републике Српске Милорад Додик је најавио оштру борбу против, како је навео “организоване банде” која у шумама “пљачка народно богатство”.

У првом таласу сјече кадрова у “Шумама РС” смијењено је 7 директора организационих јединица овог јавног предузећа. Најављене су и нове смјене и истрага против оних који “незаконитим радњама” наносе штету “Шумама РС”.

Да ли ће смјене директора спасити “Шуме РС”? Упућени тврде да неће, и да су потребне много озбиљније промјене.

– Ово није прва чистка у шумарским редовима у посљедњих неколико година. Директори су се мијењали, а губици само расту. Значи, то није рејшење, то је само пресипање из шупљег у празно – каже за Српскаинфо један од бивших директора у систему “Шума РС”.

Наш саговорник истиче да је, већ деценијама, систем управљања шумама и пословања “Шума РС”, што би народ рекао, “на криво насађен”.

– Има превише запослених, а премало производних радника, утицај политике и пословних лобија је погубан. У оваквој ситуацији, таман да Ајнштајна доведу за директора, он не може спасити ствар – каже саговорник Српскаинфо.

И други саговорници Српскаинфо из шумаске струке тврде да за “Шуме РС” има лијека, али да су ти лијекови горки.

– Неопходно је смањење броја запослених за најмање 1.000 људи. Требало би укинути одложено плаћање за издате дрвне сортименте. У неким случајевима имамо одложено плаћање и до 90 дана, а то значи да дрвопрерађивачи 3 мјесеца раде са парама “Шума РС”. И на крају, кад дође вријеме да се сортименти наплате, он каже “немам пара”, па се то отегне унедоглед – каже саговорник Српскаинфо.

Залаже се и за смањење накнаде коју “Шуме РС” уплаћују локалним заједницама, али та би мјеру ило тешко “прогурати”. Многе, поготово неразвијене општине, након смањења те накнаде не би могле “скрпити” буџет.

Посебан проблем су такозвани повлаштени дрвопрерађивачи, који трупце добијају преко реда, а плаћају их са закашњењем.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име