Фото: Синиша Пашалић / Рингиер

Због најновије афере, која ових дана потреса „Шуме Републике Српске“, поново је у фокусу стара прича о енормном вишку запослених у овом јавном предузећу.

Како је 4.700 радника, колико их има на платном списку Јавног предузећа “Шуме РС”, успјело да за 9 мјесеци у сезони сјече произведе скоро 6,3 милиона КМ губитака?

Одговор на ово питање одавно је познат, али док вода није дошла до грла, нико се није освртао на просту чињеницу да у “Шумама РС” ради скоро 2,5 пута више запослених, него што је потребно.

Према европским стандардима, довољан један радник на 1.000 кубних метара дрвних сортимената годишње. Пошто је просјечни годишњи етат шума, којима газдују “Шуме РС”, око 2 милиона кубика, по тој рачуници би предузеће требало да има 2.000 запослених.

Пошто тај стандард није испоштован, 47 одсто прихода оде на плате, а то је погубна рачуница.

Осим што је погубна, рачуница је и – погрешна. “Шуме РС” не спасава ни чињеница да 70 одсто запослених ради за минималац. Напротив.

– Само због повећања минималца “Шуме РС” су у овој години имају веће расходе за око 9 милиона КМ. Али план пословања је усвојен прије повећања минималца и нико, дакле, није укалкулисао тај “трошак” – каже извор Српскаинфо из “Шума РС”.

“Шуме РС”, тврде наши саговорници, морају да отпусте или пензионишу намање 1.200 радника, да би предузеће опстало.

Иако имају превише запослених, “Шуме РС” имају премло радника, дакле оних који доприносе производњи и пуне касу јавног предузећа.

Јавна је тајна да су владајуће странке, прије свега Социјалистичка партија и СНСД, годинама “Шуме РС” користиле као “сигурну кућу” за удомљавање не само својих кадрова, него и својих навијача и гласача.

– Имамо у “Шумама РС” око 400 радника који су по разним основама на боловању. Многи међу њима имају потврде да су алергични на дрво, или на лист – рекао је недавно министар пољопривреде и шумарства РС, Саво Минић (СНСД).

Али, управо су његова партија и братски им социјалисти уногоме одговорни за запошљавање не само ових, него и многих других радника, са којима “Шуме РС” сада не знају шта да раде.

Тако је у “Шумама РС” на платном списку и 850 радника на пословима у систематизацији описаним као“остали шумски производи”. То су, народски речено, берачи гљива и шипака. Они, наравно, никад не уберу довољно новца за 850 плата.

Посебна прича је структура запослених у “Шумама РС”.

Министар Минић је, између осталог, махао и податком да је у Шумском газдинству у Чајничу, које је један од највећих губиташа, запослено чак 15 економиста.

Није објаснио како су ти силни економисти примљени на посао у шумарији којом годинама руководе директори из СНСД.

– На иницијативу предсједника Републике донијели смо одлуку да се у владајућој коалицији више неће гледати ко је из које партије. Требају нам способни људи и “Шуме РС” које послују позитивно – рекао је Минић, обзнањујући “коперникански обрт” у кадровској политици СНСД и СП.

И још је додао да ће, ако треба, “запошљавати младе шумарски инжењере са бироа”.

– Хвала, не треба. Ми већ имамо у предузећу 700 инжењера шумарства, само их треба адекватно упослити и пристојно платити. Већина наших колега по струци у “Шумама РС” ради за плату свега 100 или 200 КМ већу од минималца – каже за Српскаинфо један искусни инжењер шумарства.

Кад се сви ови подаци узму у обзир, долази се до фамозне “негативне селекције”.

Плате су мале и без наде да ће се повећати, ни посао ни зарада не зависе од рада и способности, а то погодује само присталицама девизе “радио не радио, свира ти радио”.

Пошто се ситуација на тржишту рада у посљедњих неколико година итекако промијенила, и из “Шума РС” масовно одлазе они који су спремни да запну за дупло већу плату.

Али, има и оних који више воле да хватају кривине или сједе беспослени за 1.000 КМ, него да раде за 2.000 КМ. Такви не иду никуд, њима је у “Шумама РС” добро, али није добро предузећу с њима – рекао раније за Српскаинфо Драган Бањац Драган Бањац, бивши в.д. директора Шумског газдинства Добој, који је прије 3 мјесец дао оставку на ову функцију.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име