У вријеме забруњавајуће небриге према спомен-обиљежјима која подсјећају на нашу бурну и славну прошлост, пажњу завређују иницијативе појединаца да се нешто озбиљније уради да би се споменици заштитили од даљег пропадања и отклонили трагови вандалског понашања према њима.

Професор у пензији Грујо Бјековић, иницијатор је активности везане за заштиту неколико споменика на подручју соколачке општине. Главна „улога“ у овој племенитој акцији припала је академском вајару из Сокоца Милану Ћеранићу.

– Нисам се двоумио када ме је професор Бјековић позвао да урадим оно што је тренутно најнеопходније да би, бар дијелом, повратили негдашњи сјај спомен – обиљежјима на подручју наше општине. Кренуло смо од спомен -плакета у Парку Бораца Романије. Ријеч је спомен-плакетама на којима су извајани ликови десет романијских народних хероја, на које сам нанио смјешу воска и прерађеног уља, чиме сам освјежио патину. Мирис поменуте смјеше не дозвољава птицама да се спуштају на споменике, говори Ћеранић.

Ћеранић је истом течношћу заштитио и споменик народном хероју Олги Дедијер у Дикаљима код Сокоца, који је подигнут 1945. године. На том мјесту Олга је преминула од посљедица рањавања у Бици на Сутјесци 1943. године, а, према свједочењу очевидаца, хероини је била посљедња жеља да почива подно Романије. Захваљујући најактивнијим члановима соколачког Планинарског друштва „Гласинац“, у марту прошле године уређен је простор око споменика, постављена ограда и обновљена слова на спомен-обиљежју.

Завршен само дио посла

Много више посла било је на Споменику романијском борцу у Парку бораца Романије, чија је грандиозна бронзана фигура, дјело чувеног вајара Добрила Ђорђевића, годинама била мета вандализма појединаца. Постоље споменика, обложено танким слојем мермера, нападнуто је графитима непримјереног садржаја. Бронзани лик био је изрешетан хицима из ватреног оружја. Ваљало је те ожиљке санирати да би се приступило освјежавању патине.

– У акцију смо укључили соколачке комуналце, који су простор око споменика очистили од огромне количине стакла и другог отпадног материјала. То смо превезли возилом Радне јединице Електродистрибуције Соколац, чији је руководилац – Срђан Кнежевић нам обезбиједио и камион са дизалицом. Соколачки мајстор-варилац – Митар Комленовић побринуо се за скелу и „извидао“ ране бронзаној фигури. Мајсторски је обавио тај дио посла. Морао је путовати чак и до Београда да би набавио материјал, јер је ријеч о вару на такозваној умјетничкој бронзи. Тек тада сам могао да приступим наношењу поменуте смјеше на споменик. Све смо радили и урадили на добровољној бази, истиче Ћеранић, који је исти поступак примијенио и на Споменику солунским добровољцима, смјештеном на Тргу солунских добровољаца, поред главне соколачке улице.

Вајар Ћеранић наглашава да је поменути посао само дио оног што би требало урадити да би се трајније заштитили споменици, посебно у Парку бораца Романије. Већ је у повоју и та активност, у коју се укључио и његов син – Јован, академски вајар, конзерватор и рестауратор, запослен у Покрајинском заводу за заштиту споменика културе у Новом Саду као вајар-позлатар.

Фото: Бојан Д.Тошић @ Соколац-срце Романије

Већ су урађене фотографије које свједоче о степену оштећења спомен – обиљежја у Парку бораца Романије, којима само озбиљна реконструкција може да продужи живот. Предстоји израда пројекта од стране познатих умјетника из новосадског Завода. Професор Грујо Бјековић ће радити на обезбјеђењу новчаних средстава за реализацију пројекта. Очекује се, како рече Ћеранић, финансијска подршка локалне заједнице, републичких институција и донатора.

1 КОМЕНТАР

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име