Потпуни монопол који има у овој области омогућио је фирми „Шума-план” из Бањалуке да од општина и градова у Републици Српској у прошлој и овој години наплати преко милион марака за израду обавезујућег документа – шумскопривредне основе за шуме у приватној средини. Ни то, изгледа, није било довољно па су у овој фирми осмислили како да уз минимална издвајања остваре максималан добитак.
Заобилазећи и прописе и обавезе из тендерске документације, заобишли су и катастар, без чијих података израда шумскопривредне основе није могућа. Тачније, умјесто да користи катастарске податке Републичке управе за геодетско-имовинске и правне послове (РГУРС) и за то плати накнаду, која није мала, “Шума-план” је до података долазио “заобилазним путем”. На тај начин, осим што је буџет РС закинут за стотине хиљада марака, прекршен је закон, обавезе прописане тендерском документацијом, а ваљаност израђених докумената доведена у питање.
Добојски случај
Шумскопривредна основа представља основни план за газдовање шумама у приватној својини, коју наручују и чију израду плаћају општине и градови. Локалне заједнице овај документ уступају шумским газдинствима која послују на одређеном подручју, на основу чега се планира и контролише експлоатација приватних шума. Израђује се на период од десет година.
Дакле, полазишна тачка за израду овог плана јесу катастарски подаци којим се утврђује власништво над одређеном шумом. Једина законом овлаштена институција која располаже таквим подацима јесте РГУРС.
Тендерском документацијом, која се користи за избор најповољнијег понуђача за израду овог документа, јасно је предвиђено кориштење наведених података.
Низ је примјера да при изради шумскопривредних основа „Шума-план“ није користио услуге РГУРС -а, бар не на прописан начин. Свакако најинтересантнији је примјер услуге коју је ово предузеће радило по наруџби града Добоја.
Кроз процедуру јавне набавке, коју је покренула Градска управа Добој за избор најповољнијег понуђача за израду шумскопривредне основе за шуме у приватној својини на подручју овог града површине цца 11 750 хектара, прихваћена је понуда „Шума-плана“ вриједна 154 400 марака без ПДВ-а.
Уговор о јавној набавци услуга потписан је 18. априла 2023. године. Као рок за извршење услуге одређен је 15. новембар исте године.
Након што је посао обављен, извршен је и накнадни надзор услуге израде шумскопривредне основе. Овај посао директним споразумом додијељен је Истраживачко-развојном и пројектном центру (ИРПЦ) „Шума Републике Српске“. Уговор у вриједности од 2 980 марака без ПДВ-а, закључен је 23. јануара ове године.
У извјештају о накнадном надзору, који је у нашем посједу, између осталог се наводи: “Површине приватних шума и шумског земљишта су дефинисане површинама катастарских честица (парцела), које су сумиране по катастарским општинама и укупно за град Добој, а преузете су из РГУРС-а“.
У извјештају се не констатују никакви пропусти и закључује се да је све урађено у складу с прописима.
Ипак, судећи према документу из Подручне јединице РГУРС-а у Добоју, ствари стоје нешто другачије. У овој институцији тврде да сарадње с бањалучком фирмом у периоду израде шумскопривредне основе није било.
Према допису који је из ове подручне јединице упућен једном привредном субјекту (име познато редакцији) од 21. фебруара 2023. године до 21. јануара 2024. године у Подручној јединици РГУРС-а Добој нема евидентираних захтјева на име „Шума-план“ д. о. о. Бањалука.
И поред тога, оснивач овог предузећа, Душко Топић тврди да је ипак све урађено у складу са законом.
“Ми као “Шума-план” смо, пошто се ту користе подаци из претходне шумскопривредне основе гдје то све има, ми смо тражили званично од РГУРС-а, тражили приступ геопорталу, гдје смо вршили ажурирање тих старих парцела, тако дали смо изјаву о кориштењу тих података, све по пропису, платили услугу. Добили одобрење од РГУРС-а, све се то налази у записницима, све у реду и тако то”, каже Топић у изјави за Импулс.
Међутим, на страници е-катастра, јасно је назначена њена намјена: “Е-катастар је апликација за преглед катастарских података путем интернета (Геопортала Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове Републике Српске)”.
Даље се прецизно наводи и за шта се на овој страници доступни подаци могу односно не могу користити.
“Сви подаци презентовани на овом мјесту су незванични и не могу се користити ни за какве личне или пословне потребе или намјене”.
Претплата за правна лица, за кориштење ове услуге је 600 марака.
За кориштење података РГУРС-а редовним путем, посредством подручних јединица по прописаним цијенаама и у складу са Законом о накнадама за вршење услуга премјера и кориштење података катастра непокретности и катастра земљишта РС, за податке неопходне да се изради шумскопривредна основа на подручју Добоја требало би издвојити цца 50 000 марака.
Толико би отприлике коштала ова услуга и на подручју Приједора гдје је “Шума-план” такође радио шумскоправну основу. Уговор вриједан 149 843,85 марака без ПДВ-а, закључен је 9. новембра 2022. године.
И у Подручној јединици РГУРС-а у Приједору кажу да “Шума-план” у вријеме израде шумскоправне основе, односно у периоду од 9.новембра 2022. до 27. новембра 2023. године није користио њихове услуге.
“Увидом у евиденцију ове Подручне јединице обавјештавамо Вас да наведено предузеће није подносило захтјев за преузимање података”, наводи се у допису којим располажемо.
Идентична ситуација понавља се и у општини Станари, иако је ријеч о малој општини с много мањим ресурсима од оних који су на подручју градова Добоја и Приједора.
Подручна јединица РГУРС-а је такође потврдила да “Шума-план” од њих није тражио никакве податке. Уговор о изради шумскоправне основе ово предузеће је с општином Станари закључило 30. октобра прошле године. Вриједност уговора је цца 40 хиљада марака.
По пропису или по ИРПЦ-у
То што у ИРПЦ-у овакав недостатак нису уочили – није ништа ново, тврде упућени у „добре односе“ овог центра и „Шума-плана“.
Општепознато је да ИРПЦ годинама врши надзор шумскоправних основа које израђује „Шума-план“ и да замјерки у правилу никада нема.
Међутим, баш ових дана, управо због сумње у та пријатељства, према писању портала Цапитал, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС наложило је „Шумама РС“ да провјере квалитет теренских радова на изради шумскопривредне основе за подручје општине Рудо, коју је израдио „Шума-план“. До овога је дошло након што је на неправилности указао инжењер Предраг Милошевић, ИРПЦ „Шума РС“.
Милошевић је, како наводи у допису, упућеном министарству још почетком августа, о неправилностима упознао између осталих и директора ИРПЦ-а, али никакве реакције није било.
Заправо, “Шума-план” је израдио шумскоправне основе за скоро све општине и градове у Републици Српској, јер већ годинама нико осим овог предузеће на тендерима не може добити посао. За све те шумскоправне основе ИРПЦ није имао замјерки.
За само годину дана “Шума-план” д. о. о. је потписао 12 уговора о јавним набавкама, чији је предмет “израда шумскопривредне основе” с више општина и градова. Вриједност ових послова креће се од 100 000 до пола милиона марака. Оно што је посебно интересантно је да је “Шума-план” готово без изузетка увијек једини понуђач на тендерима за ове јавне набавке. То и није никакво чудо с обзиром да су, тврде у конкурентским фирмама, услови на тендерима тако срочени да унапријед елиминишу сваку конкуренцију.