На могући егзодус здравствених радника упозоравало се неколико година уназад. На бироу за запошљавање у Републици Српској доктора више нема. Исцрпљеност кадра завладала је у болницама и домовима здравља. О задржавању радника повећањем плате и бољим условима рада, нико не прича. Једине бројке које се спомињу су оне одлазећих радника.

НЕМА ДОКТОРА НИ НА БИРОУ

Дом здравља Бањалука расписао је конкурс за пријем неколико здравствених радника. На посљедњи, нико се није јавио. Шта је разлог, питали смо руководство.

„Мислим када бисмо докторима понудили боље услове рада, бољу плату у теренским амбулантама посебно да би можда био и већи одазив и већа заинтересованост за тај посао. Нема ни на бироу доктора, а нема ни кандидата који желе да раде“, истакла је Ведрана Антонић Ковљеновић, помоћница директора Дома здравља Бањалука и специјалисткиња породичне медицине.

Но, на бироу их ипак има. Према подацима Завода за запошљавање неколико стотина медицинког кадра, незапослено је. Па се поставља питање – гдје су у стварности?

„Раде и као конобари, раде и у кухињама, раде у супермаркетима. Врсни професионалци одлазе да раде у парфимерије, одлазе да раде неке друге послове мање сложености у другим струкама, али нажалост за дупло већу плату и онда на тај начин осигуравају егзистенцију своје породице“, појаснио је Мирко Шербеџија из Струковног синдиката медицинских сестара и техничара РС.

МАЛЕ ПЛАТЕ

Осим трбухом за крухом у иностранство, бројни одлазе у приватне установе због бољих услова рада. Таквих је више од 20 у посљедњих неколико година у болници Србија у Источном Сарајеву. Иако су плате медицинарима у Кантону Сарајево због којих су до недавно жељели у генерални штрајк, мале и такве за раднике здравства у РС – недостижне.

„Најгора ситуација је тренутно у болници у Источном Сарајеву гдје доктори масовно прелазе у болнице у КС како приватне тако и државне, специјалиста у КС има буквално дупло већу плату него специјалиста у РС. Углавном је плата главни разлог одласка љекара или у иностранство или приватне установе“, нагласио је Јовица Мишић, општи хирург у болници Добој.

Да је нешто боља ситуација у бањалучкој болници, не потврђују. Недостаје чак – 700 радника. У Дому здравља у наредне двије године, скоро 40 доктора ће се пензионисати. Па се поставља питање – ко ће их замијенити?

„У задњих неколико година је било више десетина доктора на бироу , молбии у домовима здравља за посао, како доктора породичне медицине, тако и медицинских техничара, али сада нема ниједног, ево ми смо након пола године успјели запослити једног младог доктора. Што се тиче тимова хитне помоћи, било би пожељно да их има десет тимова, али ми то немамо сада, имамо три мобилна тима“, навела је Нада Бањац, начелница Службе Хитне медицинске помоћи у Бањалуци.

Но, то нису једини проблеми здравства у РС. Да повећања плата неће бити, поручено им је из ресорног министарства. Тренутно, они који су остали, надају се барем редовним исплатама. С обзиром на то да је ове године забиљежено неколико кашњења плата и доприноса здравственим радницима. Па због свега и страх од неизвјесности – тјера на паковање кофера.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име