Фото: Ослобођење

Зашто је предсједник изборне комисије Соколац избјегао предају осјетљивог изборног материјала Централној изборној комисији БиХ?

Сумње у регуларност изборног процеса на појединим бирачким мјестима током недавно одржаних локалних избора све су учесталије. Због тога је и све више приговора учесника избора. Међу њима је и приговор дугогодишњег, још актуелног начелника Општине Соколац Милована Бјелице (СДС), који је према прелиминарним резултатима изгубио од Страхиње Башевића (СНСД). Бјелица је, према прелиминарним резултатима, освојио 2.634 гласа, док је његов протукандидат освојио 1.480 гласова више.

Башевић за Башевића

Иако је Централна изборна комисија БиХ наложила поновно бројање за бирачко мјесто 004 Подроманија, из СДС-а истичу да немају повјерење у рад Општинске изборне комисије и њеног предсједника Драгана Башевића.

– Поставља се питање шта је са осталим изборним мјестима, шта је са мјестом 001 Радио Романија, гдје је задужено 729 листића за начелника, 731 за градоначелника, 730 за одборнике, зашто и одакле разлика у броју задужених листића за три нивоа. Тако је и са бирачким мјестима 003, 006, 009, 011, 014, 015 и 016. Да ли је у питању тзв. бугарски воз тражимо да истраже надлежни државни органи и да се у складу са тим поднесу одговарајуће кривичне пријаве, наводи Бјелица.

Највећа изборна крађа, додаје Бјелица, догодила се на бирачком мјесту 121Б015 – Аутобуска станица 1, гдје је број гласачких листића у кутији већи од броја задужених.

– Тако је нпр. на овом бирачком мјесту за ниво начелника издато 568 гласачких листића, док је број неискориштених 217. Када се то сабере, добије се 785, док је број задужених листића 780. Како је могуће да се у гласачкој кутији нађе пет листића више. Исти случај је и са листићима за избор одборника, док је за избор градоначелника у гласачкој кутији на овом бирачком мјесту пронађено осам листића више од броја запримљених, наглашава Бјелица.

Број листића се не слаже

У допису који је СДС упутио ЦИК-у наводи се да пријаве које су раније слали за рад предсједника ОИК-а Драгана Башевића нису уважене и да је предсједник ОИК-а од ЦИК-а добио само опомену, “настављајући са истом матрицом понашања и сврставајући се на једну од политичких страна”.

Надаље, како истичу из СДС-а, предсједник ОИК-а је обавијестио координатора ЦИК-а да ће поврат осјетљивог изборног материјала, који је био заказан за недјељу, умјесто њега извршити чланови ОИК-а Соколац. Све је, тврде у СДС-у, “урађено једнострано, без претходног обавјештења чланова ОИК-а, као и без писаног овлаштења у складу са одредбама Правилника о провођењу избора у БиХ”.

– Једна од врата просторије у којој се налазе изборна комисија и изборни материјал нису била запечаћена, каже Бјелица.

Додају да су чланови ОИК-а, посматрачи, чланови, предсједници и потпредсједници бирачких одбора свједочили мобингу, тензијама, насртајима, вријеђању посматрача, називању погрдним именима, те омаловажавању. О свему је обавијештен и ЦИК.

– Предсједник ОИК-а није присуствовао примопредаји материјала. Од ЦИК-а не очекујем неку реакцију, каже Бјелица.

Из Централне изборне комисије БиХ јуче нису одговорили на упит Ослобођења.

Жалба Суду

– Не могу прејудицирати, јер нико не зна сада чињенично стање. Уколико се утврди да је било неправилности које могу утицати на резултат избора, ЦИК ће у складу са законом поништити изборе на одређеним бирачким мјестима. Заинтересовани имају право жалбе Суду БиХ и он доноси коначну одлуку, каже предсједник Стратешког одбора Коалиције Под лупом Вехид Шехић.

Истиче да је увођење нових технологија неминовност да би се избјегло све ово што имамо послије избора, на дан избора и приликом бројања.

– За мене нема дилеме у томе да изборе 2026. морамо дочекати с новим технологијама, да не би било оваквих ситуација попут Сокоца, али и на неким другим мјестима. То се мора обезбиједити, без обзира на то колико кошта. Ипак је то новац грађана и они с правом траже да се сачува вјеродостојност њиховог гласа.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име