1492 – Шпански морепловац Кристофор Колумбо (Цристофоро Цоломбо) први пут је ступио на тло Новог света. Након 33 дана пловидбе од Канарских острва, његова посада искрцала се на Бахамска острва, са уверењем да су стигли у Азију.
1518 – Немачки верски реформатор Мартин Лутер (Лутхер), оптужен за јерес, одбио је да се одрекне својих теза пред папским изаслаником кардиналом Томазом Кајетаном (Цајетан). Дубоко погођен трговином индулгенцијама (папски опрост) Лутер је 1517. на врата цркве у Витенбергу окачио својих 95 теза о преуређењу католичке цркве и позвао на јавну расправу. Тај догађај сматра се почетком реформације.
1810 – Дан када су се венчали баварски принц Лудвиг (Лудwиг) и саксонска принцеза Тереза (Тхересе) постао је догађај године и временом се претворио у баварске Октобарске свечаности пива и кобасица (Октоберфест).
1811 – Парагвај је прогласио независност од Шпаније и Аргентине.
1822 – Бразил је стекао независност од Португалије.
1865 – Рођен је српски научник, географ Јован Цвијић, оснивач антропогеографије и геоморфологије у Србији и Географског друштва у Београду (1910). Председник Српске краљевске академије од 1921. до смрти и почасни доктор више иностраних универзитета и академија, председник територијалне комисије на Мировним преговорима у Версају (1919-20) („Балканско полуострво и јужнословенске земље“, „Балканска питања“, „Етногеографске карте југословенских земаља“).
1873 – У Чачку је рођена српска сликарка Надежда Петровић, чије је дело снажно утицало на развој модерног српског сликарства. Од око 200 њених сачуваних слика, неке се сврставају међу најбоља дела у српској ликовној уметности – „Ресник“, „Аутопортрет“, „Нотр Дам“, „Булоњска шума“. Била је професор на Академији ликовних уметности у Београду и организатор првих уметничких изложби.
1897 – У Београд су из Беча пренети посмртни остаци Вука Стефановића Караџића, реформатора српског језика, и сахрањени у порти Саборне цркве.
1918 – Уз звуке композиције „Марш на Дрину“ у ослобођени Ниш у Првом светском рату умарширала је Дринска дивизија српске војске.
1924 – Умро је француски писац Анатол Франс (Анатоле Франце), један од великана француске књижевности с краја 19. и почетка 20. века, који је за живота добио све почасти којима се један писац може надати. Био је члан Француске академије и добитник је Нобелове награде за књижевност 1921. („Злочин Силвестра Бонара“, „Побуна анђела“, „Таида“, „Епикуров врт“, „Острво пингвина“).
1928 – У дечијој болници у Масачусетсу први пут су на пацијенту оболелом од полиомиелитиса примењена „гвоздена плућа“.
1934 – Једанаестогодишњи Петар ИИ Карађорђевић проглашен је краљем Југославије, након што је 9. октобра у атентату у Марсеју убијен његов отац краљ Александар И. Вршење краљевске власти је у име малолетног краља обављало трочлано намесништво – принц Павле, др Раденко Станковић и др Иво Перовић. Први намесник био је Павле Карађорђевић.
1935 – Рођен је италијански оперски певач Лучано Павароти (Луциано Паваротти). Каријеру светске оперске звезде почео је 1961. улогом Роберта у опери „Боеми“ Ђакома Пучинија (Гиацомо).
1942 – У бици на пацифичком острву Гвадалканал Американци су у Другом светском рату поразили Јапанце и зауставили њихово надирање ка Аустралији.
1960 – Током дебате о колонијализму у Генералној скупштини УН, љутити совјетски лидер Никита Хрушчов скинуо је ципелу и треснуо њоме о сто неколико пута.
1964 – У орбиту око Земље лансиран је совјетски васионски брод „Васход 1“, прва свемирска летилица са вишечланом посадом.
1968 – Афричка држава Екваторијална Гвинеја стекла је независност после 190 година шпанске колонијалне управе.
1968 – Предвођена пуковником Омаром Торихосом Ерером (Торријос Херрера), Национална гарда Панаме оборила је проамеричког председника Арнулфа Аријаса Мадрида (Ариас).
1984 – Током годишње конференције Конзервативне партије у хотелу „Гранд“ у Брајтону, у којем је боравила Маргарет Тачер (Тхатцхер), британски премијер, експлодирала је бомба коју су подметнули припадници ИРЕ. Пет људи је погинуло, а 30 рањено.
1990 – Убице на мотоциклима у Каиру су убили председника египатског парламента Рифата Махџуба (Рифаат Махјоуб) и тројицу његових телохранитеља.
1992 – У Каиру је погинуло више од 550 људи у земљотресу чији је епицентар био близу великих пирамида у Гизи.
1996 – Умро је француски тенисер Рене Лакост (Лацосте), последњи од „четири мускетира“ који су доминирали светским тенисом двадесетих година 20. века. Оснивач је чувене компаније за производњу спортске опреме.
1999 – УН су симболично прогласиле за шестомилијардитог становника Земље бебу рођену у Сарајеву. Мајци новорођеног дечака уручена је сребрна медаља мира УН.
1999 – Војним ударом власт у Пакистану преузео је генерал Первез Мушараф (Мусхарраф).
2001 – У пожару је изгорела Саборна црква у Нишу, једна од највреднијих у Србији. Грађена је од 1856. до 1872, а пројекат је израдио најпознатији српски архитекта 19. века Андреј Дамјановић.
2001 – Нобелова награда за мир додељена је Уједињеним нацијама и генералном секретару Кофију Анану.
2002 – У бомбашком нападу на ресторан и дискотеку на индонежанском острву Бали, погинуле су 202 особе, углавном страни туристи. Суд у Индонезији осудио је на смрт главне организаторе напада, чланове екстремне исламске групе Џема исламија, за коју се основано сумња да је повезана са Ал-Каидом.
2003 – Умро је Патрик Далзел-Џоб (Јоб) бивши поручник Британске краљевске морнарице, за кога се верује да је био инспирација за лик тајног агента Џемса Бонда.
2011 – Европска комисија препоручила је да се Републици Србији одобри статус кандидата за пријем у Европску унију.
2013 – Умро је Јован Ристић Рица, позоришни, филмски и ТВ редитељ, уредник ТВ ; Београд, оснивач и председник Удружења сценских уметника Србије.
2014 – Одржани су општи избори у Босни и Херцеговини, седми по реду.
2017 – САД су донеле одлуку да се 31. децембра 2018. повуку из Унеска оцењујући да постоји потреба за „темељном реформом“ те организације, као и да је она ; „анти-израелска“ . Исту одлуку донео је и Израел крајем децембра најављујући да се ће из Унеска повући у исто време.