back to top
24. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

На данашњи дан, 11.октобар

- Оглас -

1521. Папа Лав X доделио је енглеском краљу Хенрију ВИИИ титулу „Бранитеља вере“ пошто је краљ објавио књигу у којој је осудио идеје верског реформатора Мартина Лутера. Хенри ВИИИ је 12 година касније оспорио ауторитет римокатоличке цркве, а 1534. се прогласио поглаваром англиканске цркве.

1531. Војска швајцарских католичких кантона поразила је код Капела снаге града Цириха и његових протестантских савезника. У бици је погинуо и протестански верски реформатор Улрих Звингл, један од највећих теолога реформације.

1579. У Цариграду је убијен турски државник и војсковођа пореклом из Босне Мехмед-паша Соколовић. Прославио се у многим ратовима, обновио је турску флоту уништену у бици код Лепанта 1571, а од 1566. био је велики везир. Атентат је извршио један дервиш.

1806. Рођен је Александар Карађорђевић, син вође Првог српског устанка Карађорђа, српски кнез од 1842. до 1858. Током његове владавине покренуте су озбиљне реформе у Србији и модернизација земље. На престо су га довели уставобранитељи после свргавања кнеза Михаила Обреновића.

1851. Рођен је композитор и хоровођа Јосиф Маринковић, један од најзначајнијих представника српске романтичарске музике. Увео је у српску музику хор и соло песму са клавирском пратњом („Кола“, „Народни збор“, „Јуначки поклич“, „Чежња“).

1899. Почео је Бурски рат између јужноафричких бурских држава Трансвал и Оранж и Велике Британије. По завршетку рата 1902. године, бурске државе су стављене под британску власт, а 1910. ушле су у Јужноафрички Савез (касније Јужнофричка Република), британски доминион.

1939. Група америчких научника, међу којима и Алберт Ајнштајн, обавестили су председника САД Френклина Д. Рузвелта о могућности производње атомске бомбе.

1962. Папа Јован XXИИИ отворио је у базилици Светог Петра у Риму Други ватикански сабор, први такав скуп од 1870. Сабор је трајао до 1965. и најавио је значајне реформе католичке цркве у њеном прилагођавању модерном свету.

1963. Умрла је француска певачица Едит Пјаф, звезда кабареа и француске шансоне, најпопуларнија певачица педесетих година 20. века.

1963. Умро је француски писац, сликар и режисер Жан Кокто, који је прошао све фазе модерне уметности – кубизам, дадаизам, надреализам… Због разноврсности свог опуса и артистичког универзализма важи за једног од корифеја француског духа (роман „Страшна деца“, позоришни комади „Орфеј“ и „Антигона“, филмови „Лепотица и звер“ и „Орфејев тестамент“).

1976. У Кини је, под оптужбом за заверу ухапшена „четворочлана банда“ – удовица Мао Цедунга Ђанг Цхинг и три бивша висока функционера.

1977. У атентату је убијен председник Северног Јемена, пуковникИбрахим ал Хамди.

1980. Двојица совјетских космонаута окончали су дотад најдужу мисију у космосу. У броду „Саљут 6“ они су провели у свемиру 185 дана.

1985. Четири америчка ловца пресрела су египатски авион са отмичарима италијанског путничког брода „Акиле Лауро“ и приморали га да слети на Сицилију, где су отмичари ухапшени. Отмичари су се 9. октобра предали египатским властима које су им одобриле да одлете у Тунис.

1988. Говор папе Јована Павла ИИ прекинут је у Европском парламенту у Стразбуру када је британски посланик из Северне Ирске, протестантски свештеник Јан Пејзли, почео да узвикује „антихрист“, развивши транспарент на којем је писало „Јован Павле ИИ – антихрист“.

1993. У атентату у Ослу тешко је рањен Вилијам Нигард, норвешки издавач „Сатанских стихова“ Салмана Рушдија, британског писца индијског порекла, којег је ирански верски вођа Хомеини осудио на смрт.

1998. Ни након седмочасовних разговора у седмој рунди преговора, председник СР Југославије Слободан Милошевић и специјални амерички изасланик Ричард Холбрук нису постигли договор око решавања косовске кризе на основу резолуције УН од 23.
септембра. Поред претњи војном интервенцијом НАТО-а, Милошевић је одбио Верификациону мисију која би пратила спровођење резолуције.

1999. У Приштини је убијен Бугарин Валентин Крумов, као прва жртва међу припадницима међународних мировних снага које су у јуну 1999. распоређене на Косову.

2000. Умро је Доналд Ђуар, председник шкотског парламента конституисаног 1999. први пут након 292 године.

2002. Војни суд у Нишу осудио је четири припадника Војске Југославије на вишегодишње казне затвора због ратних злочина над цивилним становништвом током рата на Косову.

2004. Министри спољних послова Европске уније одлучили су да Либији укину ембарго на оружје, уведен 1986, чиме је прихваћено одрицање Триполија од оружја за масовно уништење.

2008. Умро је Вилијам Клакстон фотограф, познат по изражајним портретима џез музичара као што је Чет Бајке. Славу је стекао снимцима Боба Дилана и Френка Синатре, Џони Мичела и Тома Џонса.

Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
overcast clouds
9 ° C
9 °
9 °
88 %
0.5kmh
97 %
Пет
9 °
Суб
10 °
Нед
9 °
Пон
8 °
Уто
9 °