Соколац је срце Романије, завичај епских јунака, извориште бистре и ледене планинске воде. И то сви знају. Али, Соколац жели да постане најљепше и најпожељније предграђе Сарајева и Источног Сарајева, одмориште за путнике, атрактивна дестиција и за туристе и за инвеститоре.
Нови Соколац за нови вијек имаће урбано језгро којим ће доминирати пространи трг са импресивном Градском кућом, изграђеном у неокласицистичком стилу. Ту ће становати музеј, библитека, театар, локална управа.
Од градског трга, са 18 метара високим спомеником патријарху Павлу, путеви би водили ка питорексним селима у којима се прави најбољи домаћи сир и кајмак, па даље ка аеродрому, некрополи стећака, манастиру Соколица, бистрим ријекама и падинама као створеним за авантуру: љети за пењање, а зими за скијање.
Мали, лијепо уређени град и идилична села
Виспрени Романијци су ријешили да „искористе“ све предности живота на планини, како би се изборили за бољи живот, ушушкан у удобности малог али под конац скоцканог града и лијепо уређених села.
– Да бисмо се приближили том циљу неопходно је да побољшамо путну и другу инфраструктуру – каже начелник општине Соколац, Милован Бјелица.
Соколац је, додаје, у протеклих десет година поставио основу за изградњу града, који би са околином имао око 30.000 становника.
– То су капацитети водовода и канализационе мреже, чији завршетак се приводи крају, са колекторима за пречишћавање отпадних вода, те постројењем за пречишћавање пијаће воде, који се гради кроз сарадњу са Развојном агенцијом Републике Чешке – објашњава Бјелица.
Нада се да ће и након октобарских избора локална управа, на чијем је челу, наставити пут који су одавно зацртали.
А на том путу једно од првих правила је очувати природу која краси Романију.
Соколац је прва општина у Републици Српској и БиХ потписница Декларације општине без брана.
– На подручју мјесних заједница Каљина и Кнежина, кроз које протичу ријеке Биоштица и Каљина, налази се богато културно-историјско насљеђе и ту неће бити никакве градње, која би угрожавала животну средину, нити промета земљишта чиме би се нарушили богато насљеђе, биљни и животињски свијет – јасан је Бјелица.
Умјесто да бајковите бистре рјечице „пакују“ у цијеви, Сокочани су „спаковали“ пројекат за изгрању соларних електрана.
За изградњу соларне електране „Соколац 100 МW“ концесија је додијељена њемачкој компанији „Енер Стејт“, а вриједност инвестиције је више од 100 милиона евра. Ова електрана биће изграђена у насељу Бјелосављевићи.
Слободна зона, понуда коју је тешко одбити
– Соколац је једна од најактивнијих општина у Републици Српској и БиХ на пољу подизања грађанске свијести о значају производње енергије из обновљивих извора – истиче Бјелица.
Са градом Мостаром, Соколац једини из БиХ са њемачким партнерима из ГИЗ-а ради на успостављању „Заједнице обновљивих извора енергије“, а дио је и инцијативе Балкански соларни кровови.
Како би сачували чист ваздух, Сокочани планирају изградњу новог система даљинског гријања и гасификацију.
Садашања топлана стара 30 година, покрива тек мањи дио урбаног подручја Сокоца, а због дотрајале мреже губици топлоте су велики. Зграде које нису повезане на топлану имају своје котлове, а то значи и додатно загађење.
–Најбоље рјешење је да се за градско гријање користи гас. Гасификација Сокоца важна је и због Слободне пословне зоне – истиче Милован Бјелица.
По принципу јавно-приватног партнерства, Слободна зона Соколац ће на локацији бившег предузећа “Романија“ понудити инвеститорима 182.000 квадрата простора опремљеног цјелокупном инфраструктуром: од водоводне и електро мреже, до асфалтних саобраћајница и простора за складиштење робе и за производњу.
У Сокоцу вјерују да је то понуда коју је тешко одбити, не само због смањења царинских формалности, што је својствено за слободне пословне зоне, него и због одличног географског положаја ове локације.
Зона се налази дуж магистралног пута М-19, удаљена је 90 километара од границе са Србијом, 42 километра од Сарајева, 54 километара од жељезнице, 49 илометара од Међународног аеродрома и 240 км од луке Плоче у Хрватској.
Бјелица: Пратимо европске трендове
С обзиорм на то да је Романија богата квалитетном шумом, овдје рачунају на снажан развој дрвопрерађивачког сектора, са већим степеном финализације производње, али и на развој туризма. Да би индустрија и туризам могли ићи под руку, битно је очувати природу.
– Зелена привреда је оно чему теже све развијене земље, а Република Српска мора да прати те трендове. Соколац је поносан што је лидер у прихватању и примјењивању ове агенде – каже начелник општине Милован Бјелица.
Овакво опредељење, очувани природни ресурси и богато културно историјско насљеђе, чине Соколац и Романију подручјем идеалним за развој туризма, како сеоског, тако и планинског, авантуристичког, спортског или вјерског.
На путу од Београда и Новог Сада за приморје у Црној Гори, Соколац је идеална дестинација за предах, кратак одмор, шетњу, кајакинг, јахање или успон на ферату „Соколов пут“.
Рај за спортисте и рекреативце
Соколац је често синоним за хладноћу, каже се да на Романији зима никад не простаје. Гласиначка висораван, на којој је град изграђен са надморском висином од 870 метара, те струјањем ваздуха са околних планина, идеално је мјесто за клизање и уживање у чарима зиме, од октобра па све до краја маја.
И скијање на Романији има своје поклонике, а Соколац је још од Зимских олимпијских игара у Сарајеву 1984. године имао уређену ски стазу. Сада је предвиђена изградња двије краће скијашке стазе, од 750 и 600 метара.
Ипак, Соколац је познатији по атлетичарима и џудистима, него по скијашима.
Сходно таквој традицији, али и све већем интересовању спортских клубова за организовање зимских припрема на Романији, која има идеалне природне услове за то, у току су прирпеме за темељиту реконструкцију Спортско рекреативног центра „Баре“.
У плану је изградња вишенамјенског објекта у којем ће Џудо клуб „Олимпик“ добити салу за тренинге, теретану и свлачионице, а Тениски клуб „Соколац“ своје просторије у којима ће одлагати реквизите и опрему. Рекреативци ће у центру изнајмљивати клизаљке за клизање на отвореном.
Цијелу причу уопотпуниће затворени базен, са пратећим трибинама и техничким просторијама.
Овакав објекат испуњава све услове за одржавање спортских такмичења високог ранга, али да би се све довело до тог нивоа потребно је уложити најмање 9,5 милиона КМ.
Голф на Романији и Музеј хајдука
На Романији ће се играти и голф, али не у Сокоцу, него у Соколовом граду.
Куће у традиционалном стилу, апартмани, црква, спортски терени, салон за забаву, само су неки од садржаја будућег “Соколовог града” на Равној Романији.
Будућа туристичка атракција налази се свега 100 метара изнад магистралног пута Пале – Соколац и удаљена је свега 30.-так километара од Сарајева и Јахорине,
У оквиру комплекса биће изграђена и црква брвнара и Музеј хајдука и герилске борбе „Старина Новак“.
Општина Соколац планира да распише конкурс за израду идејног рјешења туристичког развоја подручја парк шуме Талине.
Рјешење би требало да обухвата изградњу вјештачког језера, трим стазе, стазе за монтибајк, пјешачке стазе, стазе за јахање, те вожњу санкама са запрегом, вожњу квадовима, мото спорт, терене за мини голф и друге терене на отвореном.
Општина Соколац је овај локалитет, заједно са општином Пожега у Србији као партнером, кандидовала за пројекат прекограничне сарадње ЕУ.
Романијска регија је и изузетно погодна за развој цикло туризма и боравак бициклиста, како у друмском тако и у брдском бициклизму.
Мало је познато да је Романија је родно мјесто алпинизма у БиХ. Данас је ферата Соколов пут посебна атракција з љубитеље адреналинских атракција.
Приче из давнина
Претпоставља се да је гласиначки крај био насељен још од доба Илира. О томе свједочи археолошко налазиште Кадића брдо, као и већи број „градина“, док некрополе са стећцима причају причу о средњевјековним становницима овог подручја.
Није ни чудно што су се људи од давнина насељавали у ове крајеве, богате шумом и изворима воде.
Ријека Биоштица је и данас богата је рибом, а о њеној чистоћи свједочи присуство ендемичне врсте бијелог ријечног рака као и присуство даброва.
Посебна атракција је Велика пећина код извора Биоштице. За вријеме ниског водостаја могуће је ући у пећину у дужини око петнаест метара, након којих се налази језеро.
Уз пећину Подлипе, ово је најатрактивнији спелеолошки локалитет у соколачком крају, који посјетиоце одушевљава пећинским накитом, флором и фауном, у којој су посебно атрактивни шишмиши.
Кнежак извор је најпознатији романијски извор питке воде, опјерван у многим пјесмама.
На стијени изнад овог извора, као свједочанство о условима живота из османског периода, стоји уклесан натпис на арапском писму, који, како мјештани тврде, у преводу значи: “Много воде, мало хљеба”.
Термални извори „Илиџа“ и „Топлик“, гдје вода на извору достиже чак 19 степени, отварају могућност за развој бањског туризма.
Црква коју је изгрдио брат Краљевића Марка
И као што је вода извор здравља и тјелесног живота, тако је и вјера, за многе извор духовности и унутарњег мира.
Међу туристима који походе Соколац и Романију, бројни су вјерници, који посјећују старе храмове. Манастир Соколица, Манастир Пресвете Богородице и Султан Селимова или Царска џамија, најатрактивнији су међу њима.
Манастир Пресвете Богородице и манастирска црква, која је посвећена Светом цару Константину и царици Јелени, саграђени су на темељима цркве коју је 1371. године подигао Андријаш Мрњавчевић, брат Краљевића Марка. Данашњи изглед манастирске цркве датира из 1963.
Султан Селимова џамија, или како је још зову Селимија, подигнута је у 16. вијеку и спада међу најстарије и најзначајније подкуполне џамије османске архитектуре у Босни и Херцеговини. Заштићени је национални споменик БиХ.
Хеликоптери за гашење пожара
Данас на Гласинцу постоји регистровано спортско полетиште, које треба да буде асфалтирано и модернизовано. У плану су изградње хангара за летјелице Аеро клуба Соко и њихових спортских пријатеља. Соколац треба да ради на изградњи писте која ће моћи да прими мале приватне авионе.
– Република Српска планира да у свакој регији изгради хеликоптерски центар, а будући да је у Сокоцу сједиште „ Шума РС“, те да је наше подручје богато висококвалитетном шумом, сматрамо да би овдје, у оквиру Хеликоптерског сервиса, требало да буде формиран и хеликоптерски центар за гашење пожара – каже Милован Бјелица.
Родно мјесто Републике Српске
Соколац је родно мјесто институција Републике Српске. У Сокоцу су формиране и постројене прве јединице полиције Републике Српске, у овом граду је формирана Војна болница Главног штаба Војске Републике Српске, а Соколац је и родно мјесто „Пошта Републике Српске“, Телекома Републике Српске, те Службе за платни промет и Народне банке Републике Српске. Ту је и дом јавног предузећа „Шуме Републике Српске“, а у Сокоцу је био и сједиште Митрополије дабробосанске, а данас је овдје једно од сједишта Митрополије.
Како би се сачувала сјећања на дане када је стварана Република Српска, Соколац тражи од Града Источно Сарајево, Владе Републике Српске, Предсједника Републике Српске и јавних предузећа и установа да подрже изградњу споменика љекарима Војне болнице, те споменика у знак сјећања на прву смотру Полиције Републике Српске. У плану је и постављање мермерних спомен плоча на згради Поште, Службе платног промета и Народне банке РС, те Митрополије дабробосанске.
Биће формирана и туристичка рута „Рађање Републике Српске“.