1793 – Убијен је Жан Пол Мара (Јеан Паул Марат), један од главних вођа Француске револуције и лидер монтањара. Убиство је извршила Шарлот Корде (Цхарлотте Цордаy), која је четири дана касније погубљена на гиљотини.
1822 – У рату Грчке за независност грчка војска победила је турске снаге код Термопилског кланца.
1837 – Краљица Викторија И (Вицториа) преселила се у Бакингамску палату у Лондону, као први британски монарх који ће живети у тој палати.
1878 – Завршен је Берлински конгрес на којем су европске силе (Немачка, Аустро-Угарска, Русија, Енглеска и Француска) успоставиле нови однос снага на југоистоку Европе. Ревидиран је Санстефански мировни уговор закључен између Русије и Турске 3. марта, Србија и Црна Гора стекле су међународно признање и знатно су прошириле своје територије, а Аустро-Угарска је добила право да окупира Босну и Херцеговину.
1919 – Британски ваздушни брод (дирижабл) Р34 слетео је у Норфолк и тиме завршио први лет преко Атлантика, од Британије до САД и натраг. Путовање је трајало 182 сата ефективног лета.
1930 – У главном граду Уругваја Монтевидеу почело је Прво светско фудбалско првенство на којем је учествовало 13 тимова, међу којима и југословенски.
1941 – У Црној Гори је подигнут устанак против италијанског окупатора. Од почетка Другог светског рата то је био највећи општенародни устанак у окупираној Европи.
1943 – Победом совјетске војске окончана је кључна фаза Курске битке у Другом светском рату, највеће тенковске битке у историји, у којој је учествовало око 6.000 тенкова. Немци су изгубили 2.900 тенкова, а погинуло је и рањено најмање 230.000 војника.
1944 – Совјетске трупе почеле су у Другом светском рату офанзиву на Прибалтик и заузеле град Виљнус у Литванији.
1951 – У Лос Анђелесу је умро аустријски композитор Арнолд Шенберг (Сцхоенберг). Као зачетник Бечке атоналне школе, поборник експресионизма у музици и творац новог начина компоновања – додекафоније, битно је утицао на развој музике 20. века (опера „Мојсије и Арон“, симфонијска поема „Пелеас и Мелисандра“, кантате „Гурелидер“, „Преживели из Варшаве“).
1975 – Из Кејп Канаверала у Флориди лансиран је амерички свемирски брод „Аполо“, који је учествовао у првој совјетско-америчкој мисији у свемиру.
1977 – Због нестанка струје Њујорк је био у потпуном мраку, после чега је полиција ухапсила 3.000 пљачкаша.
1985 – На стадионима у Лондону и Филаделфији истовремено су одржани хуманитарни рок концерти „Ливе Аид“ које је организовао Боб Гелдоф за помоћ гладнима у Африци. Прикупљено је преко 60 милиона долара, а ТВ пренос концерата пратило је око милијарду и по гледалаца широм света.
1985 – Совјетски атлетичар Сергеј Бубка постигао је нови светски рекорд у скоку са мотком када је у Паризу први пут прескочио шест метара.
1992 – Преузимајући дужност премијера Израела, Јицак Рабин (Yитзхак) је изразио спремност да посети престонице арапских земаља ради постизања мира на Блиском истоку.
1995 – На Цетињу је пред око 300 верника проглашена аутокефална Црногорска православна црква, коју није признала ниједна православна црква у свету.
1996 – Одржан је „Лове Параде“ фестивал на којем је око пола милиона рејвера играло улицама Берлина уз техно музику. То је био највећи јавни скуп у том граду после Другог светског рата.
1999 – Више хиљада иранских студената сукобило се са полицијом у центру Техерана, протестујући због одлуке власти о забрани свих митинга и незваничних окупљања.
2001 – Кина је осудила кинеско-америчког научника Ли Шаомина због шпијунирања у корист Тајвана и наредила његову депортацију. САД су затражиле од Кине да разреши случајеве и осталих пет затворених научника, америчких држављана.
2003 – Кувајтски емир шеик Џабер Ал Ахмед Ал Сабах донео је декрет којим се одваја мандат премијера од круне, по први пут од када је Кувајт стекао независност (1961).
2008 – Потписивањем Париске декларације основана је Унија за Медитеран, мултилатерални пројекат партнерства 43 земље Европске уније и средоземног базена.
2008 – У саобраћајној несрећи у Пољској погинуо је бивши шеф пољске дипломатије и некадашњи славни антикомунистички дисидент Броњислав Гермек.
2011 – Према објављеном попису становништва у Црној Гори живи 620.029 становника, од чега 44,98 одсто Црногораца, 28,73 Срба, 8,65 Бошњака, 4,91 Албанаца, 0,97 Хрвата, 1,01 одсто Рома и 3,31 одсто Муслимана и око 30 хиљада грађана национално неопредељених.
2014 – Умро је Лорин Мазел (Маазел), амерички диригент, виолиниста и композитор, уметнички директор Берлинске опере и Државне опере у Бечу.
2017 – Кинески дисидент Лију Сјаобо (Лиу Xиаобо), добитник Нобелове награде за мир 2010. године, преминуо је у болници провинције Лиаонинг. Имао је 61. годину.