back to top
27. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

На данашњи дан, 9. јул

- Оглас -

1386 – У бици код Земпаха савез швајцарских кантона потукао је знатно надмоћнију војску Леополда III Хабсбурга. Ова битка забележена је у историји ратовања као прва победа пешадије над коњицом.

1441 – Умро је фламански сликар Јан ван Ајк. Први је у европском сликарству превладао средњовековне шеме и увео нови ликовни израз, због чега се сврстава у најзначајније личности у историји сликарства. Прославио се осликавањем олтара у цркви Св. Бавона у Генту.

1519 – Шпански конквистадор Ернан Кортес искрцао се на обалу Мексичког залива, где је основао град Вера Круз и почео освајање Мексика које је завршио 1521. године уништењем царства Астека.

1609 – Римско-немачки цар Рудолф ИИ, да би придобио чешке протестанте, издао је повељу о слободи вероисповести у Чешкој.

1686 – Формирана је Аугсбуршка алијанса између немачко-римског цара Леополда И, Шпаније, Шведске, Холандије и Саксоније против француског краља Луја XИВ.

1746 – Француска флота је стигла на територију Пондишери у Индији, која је потом постала француски посед. Враћена је Индији 1954.

1762 – Абдицирао је руски цар Петар ИИИ Фјодорович Романов, неколико месеци након што је преузео престо. Цар је потом ухапшен и убијен по наредби његове супруге, будуће царице Катарине ИИ Алексејевне, познате као Катарина Велика.

1810 – Наполеон Бонапарта анектирао је Холандију.

1816 – На Конгресу у Тукуману проглашена је независност Уједињених провинција Рио де ла Плате (Аргентина) од Шпаније.

1877 – Одржан је први тениски турнир у Вимблдону.

1879 – Рођен је италијански композитор Оторино Респиги, један од покретача обнове италијанске музике на почетку 20. века („Грегоријански концерт“ за виолину и оркестар, симфонијске поеме „Римске пиније“, „Римске фонтане“).

1913 – Победом српске војске над бугарским трупама завршена је битка на Брегалници у Другом балканском рату. Битка је почела 30. јуна када су бугарске трупе без објаве рата напале српску и грчку војску у Македонији, дотадашње савезнике у борби против Турске.

1916 – Рођен је енглески државник Едвард Хит, лидерКонзервативне партије од 1965. до 1975. Као премијер (1970-74) увео је Велику Британију у Европску економску заједницу (Европска унија).

1922 – Амерички пливач, касније филмски глумац („Тарзан“) Џони Вајсмилер (Јохннy Wеиссмуллер) постао је први пливач који је за мање од једне минуте (58,6 секунди) препливао 100 метара.

1932 – Умро је амерички проналазач Кинг Кемп Џилет, изумитељ ножића за бријање, код нас познатог као „жилет“, према француској верзији његовог презимена.

1944 – Британске и канадске трупе преузеле су од Немаца у Другом светском рату град Каен у Нормандији, након жестоког бомбардовања и једномесечних битки.

1960 – Совјетски лидер Никита Сергејевич Хрушчов упозорио је САД да не интервенишу против Кубе, јер ће у том случају СССР подржати кубански народ.

1963 – Потписан је споразум о формирању Федерације Малезије, у чији састав су ушли Малаја, Сингапур, Саравак и Северни Борнео. Две године касније Сингапур је иступио из Малезије.

1971 – Последња америчка база у Вијетнаму предата је трупама Јужног Вијетнама.

1989 – Умро је српски историограф Федор Никић, оснивач Музеја фрушкогорских манастира. Бавио се уставним правом, мањинским питањем и црквеном реформом. Написао је више дела, укључујући „Локалне управе Србије у 19. и 20. веку“.

1993 – Користећи генетичку методу ДНК фингерпринтинга британски научници идентификовали су посмртне остатке руског цара Николаја ИИ Романова и чланова његове породице, који су убијени у лето 1918. у Јекатеринбургу.

1996 – Русија је наставила офанзиву на чеченске сепартисте након што је Борис Јељцин поново изабран за председника.

1997 – Боксер тешке категорије Мајк Тајсон кажњен је забраном бављења спортом на годину дана и новчаном казном од три милиона долара зато што је током меча за светског шампиона у тешкој категорији 28. јуна, противника, Ивандера Холифајлда, угризао за ухо.

1998 – У Загребу је умро југословенски синеаст Душан Вукотић, добитник Оскара 1961. за кратки цртани филм „Сурогат“.

2001 – Апелациони суд у Сантјагу суспендовао је процес против бившег чилеанског диктатора Аугуста Пиночеа прогласивши га ментално неспособним. Пиноче је ухапшен 1998. у Лондону због злочина почињених у Чилеу након доласка на власт војним ударом 1973.

2003 – Србија и Црна Гора примљене су у пуноправно чланство Групе држава за борбу против корупције (Гроуп оф Статес агаинст Цорруптион – ГРЕЦО).

2004 – У нападима побуњеника из Уганде који су опљачкали и спалили шест села на југу Судана, погинуло је више од 100 особа, а око 15.000 мештана приморано је да побегне из својих домова.

2010 – Разменом шпијуна на бечком аеродрому Русија и САД су окончале шпијунску аферу Чепмен, која је претила да угрози односе између две земље. Размењено је десет агената које је ослободио Вашингтон и четворо које је ослободила Москва.

2011 – Јужни Судан је свечано прогласио независност, после 50 година сукоба са северним делом земље у којима је погинуло преко два милиона људи. Независност Јужног Судана је резултат мировног споразума из 2005. којим је окончан грађански рат.

2013. – Умро Жељко Малнар (69) новинар, истраживач, путописац и пустолов, аутор више од 70 документарних филмова и репортажа из разних земаља са више континената, хрватској јавности познат и по ТВ емисијама „Ноћна мора Жељка Малнара“

2014 – Гувернер Џакарте Јоко Видодо победио је на председничким изборима у Индонезији на којима је његов противкандидат био бивши армијски генерал Прабова Субиантоа.

2015 – Европски парламент је усвојио резолуцију којом најоштрије осуђује геноцид у Сребреници који су починиле снаге босанских Срба под командом генерала Ратка Младића и паравојних јединица.

Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
overcast clouds
6.1 ° C
6.1 °
6.1 °
89 %
2.9kmh
100 %
Пон
6 °
Уто
10 °
Сре
9 °
Чет
8 °
Пет
6 °