1415 – Чешки реформатор Јан Хус спаљен је, као јеретик, на ломачи у Констанци због свог теолошко-полемичког дела „О цркви“. Био је ректор универзитета у Прагу (1402), реформисао је чешки језик и правопис.
1533 – Умро је Лодовико Ариосто, аутор витешког епа „Бесни Орландо“. Сматра се највећим песником италијанске ренесансе.
1535 – Енглески хуманиста и писац Томас Мор погубљен је као издајник, због неслагања са црквеном политиком краља Хенрија VIII (Хенрy). Године 1935. католичка црква га је прогласила за свеца. Аутор је политичко-филозофског дела „Утопија“ у којем је изнео идеју о идеалној људској заједници.
1885 – Француски биолог и хемичар Луј Пастер (Лоуис Пастеур) први пут је успешно применио вакцину против беснила на људском бићу, деветогодишњем Жозефу Мајстеру (Јосепх Меистер) из Алзаса.
1893 – Умро је француски писац Ги де Мопасан (Гуy, Маупассант) један од најзначајнијих аутора кратке форме у светској књижевности („Дунда“, „Страсти“, „Наличја“, „Замке“).
1908 – У Турској је почела „младотурска револуција“ под вођством млађих официра и интелектуалаца незадовољних владавином султана Абдула Хамида ИИ.
1919 – Први ваздухоплов који је прелетео Атлантик, британски дирижабл „Р-34“ спустио се на Рузвелтову пољану у Њујорку.
1923 – Званично је проглашено оснивање СССР (Савез Совјетских Социјалистичких Република), на основу одлуке Првог свесавезног конгреса совјета крајем 1922.
1928 – У Њујорку је одржана премијера филма „Светла Њујорка првог звучног филма у историји кинематографије.
1944 – У пожару који је у главном шатору циркуса „Ринглинг Бротхерс анд Барнум & Баилеy“ изазвао гутач ватре, у америчком граду Хартфорд у Конектикату, погинуло је 167 људи.
1962 – Умро је Вилијам Фокнер (Wиллиам Фаулкнер) један од најзначајнијих модерних америчких писаца. Његов књижевни опус највећим делом представља сагу о судбини америчког Југа. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1949. („Сарторис“, „Бука и бес“, „Светлост у августу“, „Коњички гамбит“, „Дивље палме“).
1964 – Британски протекторат у Африци Њасаленд је, под називом Малави, постао независна држава у оквиру Британског комонвелта.
1967 – У Нигерији је почео грађански рат због проглашења независности Источне Нигерије (Бијафра). У двогодишњем рату погинуло је више од милион људи.
1971 – Умро је легендарни амерички џез музичар, трубач и певач Луис „Сачмо“ Армстронг (Лоуис Сатцхмо), најзначајнија личност у историји џеза. Каријеру је почео 1918, а многобројне турнеје широм света донеле су му незваничну титулу амбасадора добре воље.
1973 – Умро је немачки диригент Ото Клемперер (Отто) један од најзначајнијих диригената 20. века, посебно чувен по извођењу Бетовенових (Беетховен) дела.
1988 – У експлозији нафтне платформе „Пајпер Алфа“ у британском делу Северног мора, погинуло је 167 људи.
1990 – Председник Бугарске Петар Младенов поднео је оставку због оптужби да је наредио да се тенковима растуре антивладини протести.
1999 – Припадници међународних мировних снага у Босни ухапсили су у Бањалуци лидера Народне странке и посланика у Скупштини Републике Српске Радослава Брђанина и изручили га Међународном суду за ратне злочине у Хагу.
2000 – Скупштина СР Југославије усвојила је амандмане на Устав којима је тадашњем председнику Слободану Милошевићу омогућено да се поново кандидује за председника СР Југославије.
2000 – Талас врућина који је захватио Југозападну Европу, са температурама ваздуха и до 45 степени Целзијуса, проузроковао је смрт 25 људи и многе пожаре.
2003 – Председник Либерије Чарлс Тејлор прихватио је понуду за азил у Нигерији. Његов одлазак је био услов америчког председника Џорџа Буша за ангажовање САД на успостављању мира у тој западноафричкој земљи коју већ 14 година потресају сукоби.
2005 – Из Улциња ка Дубровнику и Сплиту кренула је прва редовна аутобуска линија из Црне Горе према Хрватској, после 14 година прекида због рата бившој Југославији.
2005 – Умро је Клод Симон, француски књижевник и добитник Нобелове награде 1985. године.
2006 – Индија и Кина су, после 44 године, отвориле гранични прелаз „Нату Ла“.
2007 – После 16 година прекида, обновљен је аутобуски превоз између Београда и Тузле.
2009 – Јованки Броз, удовици бившег председника СФР Југославије Јосипа Броза Тита, после готово 30 година, уручен је пасош и лична карта.
2011 – Британска краљица Елизабета Друга говорила је на Генералној скупштини УН у Њујорку, први пут после 50 година.
2012 – Бивши аргентински диктатор Хорхе Рафаел Видела осуђен је на 50 година затвора због крађе беба од затвореника током владавине војне хунте и њеног рата против левичарских дисидената. Видела је на челу Аргентине био од 1976. до 1981. године. За време владавине војне хунте страдало је око 13.000 људи.