321 – Римски цар Константин ИИ, хришћанин, прогласио је недељу за дан одмора и верског обреда.
1423 – Рођен је француски краљ Луј XИ (Лоуис) који је током владавине (1461-83) подстакао развој занатства и трговине дајући градовима привилегије. Модернизовао је старе и подигао нове високе школе.
1583 – Руски цар Иван Грозни убио је сина у наступу гнева. Тај аутократа спровео је значајне реформе у Русији, а због окрутног односа према бољарима добио је назив Грозни. Као трагични лик био је инспирација сликарима, музичарима, књижевницима, филмски редитељима.
1608 – Француски истраживач Самиел де Шамплен (Самуел, Цхамплаин) основао је канадски град Квебек.
1642 – Умрла је француска краљица Марија де Медичи (Марие Медици), кћерка тосканског војводе Франческа де Медичија. После убиства краља Анрија ИВ (Хенри) владала је као регенткиња (1610-17.) уз сина Луја XИИИ (Лоуис). За њу је грађена Палата Луксембург у Паризу чије су дворане биле украшене 21 Рубенсовом сликом које се сада налазе у Лувру.
1775 – Генерал Џорџ Вашингтон (Георге Wасхингтон), касније изабран за првог председника САД (1789), званично је преузео команду над војском колониста у Америчком рату за независност.
1849 – Француске трупе су ушле у Рим савладавши отпор снага Ђузепеа Гарибалдија (Гиусеппе) и поново устоличиле поглавара римокатоличке цркве папу Пија ИX.
1881 – Под притиском Велике Британије, Отоманско царство је потписало конвенцију с Грчком којом јој је предало Тесалију и делове Епира.
1883 – Рођен је аустријски писац Франц Кафка (Франз). Његова дела, међу којима су најпознатији романи „Процес“ и „Замак“ и приповетка „Метаморфоза“, имала су пресудан утицај на европску књижевност 20. века.
1904 – Умро је Теодор Херцл (Тхеодор Херзл), оснивач и лидер ционистичког покрета. Организовао је први ционистички конгрес у Базелу (1897) и био је први председник Светске ционистичке организације. У делу „Јеврејска држава“ (1896) изнео је план за оснивање јеврејске државе у Палестини.
1940 – Британци су онеспособили велики део француске флоте стациониране у Орану у северној Африци да је не би заробила Немачка. Французи нису пристали да, након капитулације Француске, предају флоту добровољно, па је највећи део уништен, а погинуло је више од 1.000 француских морнара.
1944 – Совјетске трупе су у Другом светском рату ослободиле главни град Белорусије Минск и заробиле 100.000 немачких војника.
1954 – У Великој Британији је укинуто рационисано снабдевање храном уведено још током Другог светског рата.
1962 – Алжир је стекао независност после 132 године француске колонијалне власти.
1969 – Један од оснивача енглеске рок-групе „Ролингстонс“ Брајан Џонс (Бриан Јонес) утопио се у свом базену под дејством прекомерне количине дроге.
1972 – Индија и Пакистан су потписали мировни споразум којим је окончан сукоб изазван 1971. грађанским ратом у Источном Пакистану (Бангладеш).
1987 – Ратни злочинац из Другог светског рата Клаус Барби (Барбие), локални шеф Гестапоа, назван „касапин из Лиона“, осуђен је у Француској на доживотну робију.
1988 – Ракета са америчког ратног брода „Венсен“ је у последњој седмици иранско-ирачког рата оборила ирански путнички авион „Ербас А300“ изнад Персијског залива. Погинуло је свих 290 људи у летилици.
1995 – Југословенски кошаркаши постали су европски шампиони на првенству у Атини. Победа је бурно прослављена, посебно због већ трогодишње међународне изолације СР Југославије.
1996 – Председник Русије Борис Јељцин победио је у другом изборном кругу комунистичког кандидата Генадија Зјуганова и започео други председнички мандат.
2001 – Руски авион „тупољев 154“ срушио се код Иркутска. Погинуло је свих 145 путника и чланова посаде.
2001 – У првом појављивању пред Међународним судом за ратне злочине у Хагу, бивши председник СРЈ Слободан Милошевић изјавио је да не признаје тај суд и одбио је да се изјасни о оптужници за прогон, депортацију и убијање косовских Албанаца 1999.
2004 – Умро је Андријан Николајев, руски космонаут који је 1962. године поставио рекорд по дужини боравка у свемиру. Кружио је око Земље 64 пута за укупно 96 сати.
2004 – Манастир Високи Дечани је увршћен на листу светске баштине УНЕСКО-а као пети споменик из Србије и Црне Горе. На листи УНЕСКО-а су 754 споменика из целог света.
2008 – Хашки трибунал правоснажно је ослободио ратног заповедника муслиманских снага у Сребреници Насера Орића кривице за неспречавање злочина над Србима 1992. и 1993. године. Првостепеном пресудом изреченом у лето 2006, Орић је био проглашен кривим и осуђен на две године затвора.
2010 -Роза Отунбајева инаугурисана је за председницу Киргизије, некадашње совјетске републике која је била захваћена политичким и етничким насиљем од крвавог збацивања бившег председника Курманбек Бакијева априла те године. Зо је била прва жена на челу једне државе у Централној Азији.
2011 – На изборима у Тајланду је победила партија Јинглук Шинаватре, сестре бившег тајландског премијера Таксина Шинаватре који је био у егзилу од свргавања с власти 2006. Јинглук је прва жена на премијерској функцији у том јужноазијском краљевству.
2011 – Српски тенисер Новак Ђоковић освојио је глен слем турнир у Вимблдону и тиме обезбедио прво место на светској ранг листи (АТП). Дан раније именован је за амбасадора УНИЦЕФА у Србији.
2013 – Египатска војска је сменила председника државе Мохамеда Мурсија, суспендовала Устав и најавила превремене председничке изборе.