Комплетан јун и дио јула биће у знаку фудбала, када се одржава 17. издање Европског првенства у фудбалу код домаћина у Њемачкој.

Годину раније УЕФА је објавила да су двије земље, Немачка и Турска понудиле да буду домаћини првенства, на крају је у Швајцарској са 12 гласова за и једним суздржаним (Турска је добила четири гласа), Њемачка изабрана за домаћина ЕП 2024.

Ово ће бити трећи пут да Нијемци организују Лигу најважније спортско такмичење на старом континенту.

Навијачи широм Европе са нестрпљењем очекују сваку утакмицу, надајући се да ће њихова репрезентација подићи престижни трофеј.

Резултат је неизвестан и о њему је немогуће у овом тренутку дискутовати као и било шта са сигурношћу писати, али оно што је познато је вриједност националних екипа, које ћемо гледати пуних 30 дана.

Највећи дио вредности репрезентације долази од играча.

Клубови редовно плаћају огромне суме за најталентованије међу њима, али не треба занемарити ни маркетиншке факторе као ни резултате, који у свом збиру подижу реноме једне земље, односно њене репрезентације.

Француска репрезентација, на примјер, важи за једну од највреднијих на Европском првенству.

Са звијездама као што су Килијан Ембапе, Антоан Гризман и Пол Погба, тржишна вриједност екипе је изузетно висока.

Француска је освојила Европско првенство 1984. и 2000. године, а 2018. постала је светски шампион.

Немачка, земља домаћин, четвороструки свјетски првак и троструки европски, такође има значајну вредност, као и Белгија.

Енглеска је неизоставна у елитном фудбалском тиму, као и Шпанија, која је троструки европски првак.

Занимљиво је да ће она у својим редовима имати Ламинеа Јамала, младо фудбалско чудо, како му тепају спортски стручњаци.

Овај 16-годишњи крилни играч не силази са насловница, етаблирао се као важан део Барселонине нападачке линије и очекује се да ће бити врло утицајан и на предстојећем Европском првенству у Њемачкој.

У наставку је листа 10 највреднијих репрезентација које ће се такмичити у Њемачкој:

Енглеска 1,52 милијарде евра
Француска 1,23 милијарде евра