Председник Кине Си Ђинпинг изјавио је данас да се радује сусрету са председником Србије Александром Вучићеми другим српским руководиоцима и пријатељима са којима ће током државне посете Србији разговарати о пријатељству, планирати сарадњу и како истиче убризгати нову виталност у челично пријатељство Кине и Србије.

Он је у ауторском тексту за лист „Политика“ казао да ће као председник Народне Републике Кине, ово бити његова друга посета Србији наглашавајући да су у његовом уму још увек живописне пријатељске сцене током последње посете нашој земљи пре осам година, као и да је од тада блиска сарадња две стране већ постигла плодне резултате.

„Увек је постојао афинитет између народа Кине и Србије упркос великој удаљености међу нама. Током горког Антифашистичког рата и у периоду сопствене државне изградње прошлог века, народи двеју земаља су стекли челично пријатељство које се протеже кроз време и простор. Усред текуће трансформације света невиђене у једном веку, међусобна подршка две стране је чвршћа, узајамно корисна сарадња је ближа, док су наше размене и међусобно учење садржајнији„, написао је он у ауторском тексту.

Си је нагласио и да без обзира на то какве биле промене међународне ситуације, Кина и Србија остају прави пријатељи и добри партнери и да челично пријатељство две земље непрекидно јача, чиме је поставило пример за сарадњу између држава и народа.

„Наше две земље су се увек међусобно поштовале и веровале једна другој. Председник Вучић и ја смо развили добар радни однос преко наших сусрета, телефонских разговора и размена писама. Две земље одржавају блиску сарадњу на свим нивоима и у свим областима. Обе стране у потпуности разумеју и поштују избор сопственог народа за развојни пут, залажу се за принцип правде и правичности, чврсто међусобно подржавају суштинске интересе од највеће важности за нас“, рекао је председник Кине.

Он је додао да су две земље одржавале блиску и глатку координацију и сарадњу у билатералним и мултилатералним областима, и да се свеобухватно стратешко партнерство непрекидно продубљује са опипљивим резултатима.

Како је истакао Србија и Кина су остале посвећене обостраној користи.

„Србија је први партнер слободне трговине Кине у Централној и Источној Европи. Прошле године Кина је била највећи извор страних инвестиција и други највећи трговински партнер Србије. Динамична сарадња две стране у области привреде и трговине, индустријских ланаца и изградње инфраструктуре даје велики подстицај сопственом процесу модернизације двеју земаља“, рекао је он.

Како је навео и Железара Смедерево ХБИС, коју је посетио 2016, већ је један од три највећа извозника Србије, док се српски пољопривредни и прехрамбени производи као што су мед, црвено вино, говедина и јагњетина веома се свиђају кинеским потрошачима.

„Наше две земље су увек помагале једна другој. Након избијања пандемије ковида 19 имао сам два телефонска разговора с председником Вучићем и постигли смо важне консензусе о сарадњи у борби против пандемије. Кинеска страна је пружила помоћ и приоритетно обезбедила више контингената заштитних и медицинских средстава, те упутила медицинске стручњаке у Србију“, рекао је Си.

Подсетио је и да је српска страна пружила кинеској страни потпуну подршку у реализацији програма Пролећна клица са циљем да вакцинише кинеске држављане који живе и раде у Србији, наводећи и да су и Невладине организације у Србији спонтано донирале маске и друга средства кинеским грађанима.

Према његовим речима, међусобна подршка у изазовним тренуцима сведочанство је о непроцењивом братском пријатељству.

„Наше две земље су увек училе једна од друге. Кина и Србија се залажу за срећу народа и просперитет државе, активно размењују искуства о управљању државом и јачају сарадњу политичких партија. Два народа гаје веома пријатна осећања један према другом, која су осведочена динамичним културним, спортским, туристичким и међуљудским разменама“, написао је Ђипинг.

Он је нагласио и да је Споразум о укидању виза за носиоце обичних пасоша закључен између две земље, значајно пружио олакшице за међуљудску размену и билатералну сарадњу.

„Кинеска изрека каже -пријатељи су они који исто мисле-, док Срби кажу -пријатељи су највеће благо у животу. Кинеско-српске дуготрајне пријатељске размене и узајамно корисна сарадња две стране потпуно указују да су непрекидно продубљење и развој односа две земље у складу са историјским трендом и темељним интересима народа, доприносећи заједничком напретку обе стране“, рекао је Си.

Према његовим речима, на новом путу и у новој ери, даљи развој кинеско-српског свеобухватног стратешког партнерства ужива велики потенцијал.

„Спреман сам да путем ове посете и заједно са српском страном улажем стварне напоре да посвећено промовишемо кинеско-српско челично пријатељство, доприносимо бољитку оба народа, да унапређујемо светски мир и развој, као и заједно промовишемо изградњу друштва са заједничком будућношћу за човечанство“, навео је кинески лидер.

Истиче да две земље треба да доследно буду добри пријатељи који се међусобно искрено третирају, односно да доследно буду добри партнери у сарадњи и заједничкој победи.

„Кина и Србија ће даље продубити и проширити свеобухватно стратешко партнерство. Две стране кренуће непрекидно дуж пута узајамног разумевања, поверења, подржавања и помагања, наставиће да чврсто подржавају једна другу у важним питањима од виталног интереса и изузетног значаја. Кина поштује и подржава избор народа Србије за развојни пут, подржава напоре које је Србија уложила у очување националног суверенитета и територијалног интегритета, супротстављајући се мешању било које силе у српске унутрашње послове“, рекао је он.

Си је казао и да Кина настоји да унапређује модернизацију у сваком погледу путем висококвалитетног развоја, као и да убрзано развија новоквалитетне производне снаге, додавши да последњих година и Србија бележи изванредна достигнућа економског и друштвеног развоја.

„Кина и Србија треба да потпуно искористе потенцијал узајамно корисне сарадње, да реализују Средњорочни акциони план заједничке изградње „Појаса и пута”, да настоје да остварују више симболичних пројеката, да проширују сарадњу у областима у настајању као што су научна и технолошка иновација, напредна производња, зелена енергија, дигитална привреда, вештачка интелигенција итд., да заједно деле развојне шансе и креирају светлу будућност“, нагласио је Си.

Како је навео, две земље треба доследно да играју узорну улогу у унапређењу правде и правичности.

Он је истакао и да као челични пријатељи и чувари светског мира, Кина и Србија имају сличне ставове о многим важним међународним и регионалним питањима и да суочавајући се с међународном ситуацијом испреплетеном променама и турбуленцијама, треба да континуирано јачају координацију у међународним организацијама као што су Уједињене нације и друге.

„Заједно треба да се залажемо за равноправан и уређен мултиполарни свет и универзално корисну и инклузивну економску глобализацију, заједно практикујемо прави мултилатерализам, као и да се посвећујемо очувању светског мира и стабилности и међународне правде и правичности„, рекао је Си и како је додао да се доследно јача повезаност у срцима народа.

Према његовим речима, кинеско-српско челично пријатељство је „каљено на крви и ватри, тако да јаче зрачи новим сјајем у новој ери“.

„Треба да континуирано стварамо тродимензионалан и разноврстан образац међуљудске размене и локалне сарадње, добро искористимо ефекте „безвизног режима плус директни летови“ и улогу узајамног успостављања културних центара, јачамо сарадњу у областима образовања, спорта, културе, туризма итд., као и да креирамо више шансе за младе како бисмо преносили кинеско-српско пријатељство с колена на колено“, сматра председник Кине.

Он је подсетио и да је пре 25 година НАТО флагрантно бомбардовао амбасаду Кине у Савезној Републици Југославији, убивши три кинеска новинара, и то су Шао Јунхуан, Сју Сингху и његова супруга Џу Јинг, а то како је нагласио никада не сме да се заборави.

Кинески народ цени мир, али никад неће дозволити да се понови историјска трагедија. Пријатељство Кине и Србије, које је натопљено заједнички проливеном крвљу два народа, постало је заједничко сећање два народа и охрабриће обе стране да заједно крену крупним корацима напред. Док се осврћемо на пут који су наше две земље заједно прошле, још очекујемо обећавајућу будућност којој заједно тежимо“, написао је он у ауторском тексту.

Он је нагласио и да је Кина стојећи на новој историјској полазној тачки, спремна да заједно са српским пријатељима изгради заједницу Кине и Србије са заједничком будућношћу у новој ери.

„Пролећно цвеће ће се једног дана претворити у јесење плодове, а дрво кинеско-српског пријатељства ће се развити тако да буде високо и јако, као и донети више плодних резултата који доприносе бољитку оба народа. То је оно што заједно очекујемо и чему желимо да сведочимо“, закључио је Ђипинг.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име