1595 – Умро је италијански песник Торквато Тасо аутор епа „Ослобођени Јерусалим“. Један број песама посветио је Дубровчанки Цвијети Зузорић која је у свом салону у Фиренци окупљала књижевнике и уметнике.

1599 – Рођен је вођа Енглеске револуције Оливер Кромвел који је 1653. постао протектор Енглеске, Шкотске и Ирске. Две године после његове смрти 1658, обновљена је монархија.

1744 – Умро је шведски физичар и астроном Андерс Целзијус, изумитељ једне од скала за мерење топлоте.

1765 – Рођен је српски песник-гуслар Филип Вишњић, који је опевао све значајније догађаје из Првог српског устанка. Његове песме забележио је Вук Стефановић Караџић.

1792 – На погубљењу друмског разбојника Жака Пелетјеа на тргу Де Грев у Паризу у Француској је први пут употребљена гиљотина.

1859 – Према пројекту конзула Француске у Александрији Фердинанада Лешепса , почело је копање Суецког канала. Каналом дугим 161 километар спојено је, у новембру 1869, Средоземно и Црвено Море и створен најкраћи пловни пут из Европе ка Средњем и Далеком истоку.

1874 – Рођен је италијански инжењер Гуљермо Маркони. Радио је на усавршавању бежичне телеграфије и први је успео да пошаље радио сигнал преко Атлантика (1901). Нобелову награду 1909. поделио је са немачким физичарем Брауном.

1915 – Почела је битка на Галипољу, једна од највећих битака у Првом светском рату, у којој је Турска победила савезничке трупе под британском командом. То је била и једина победа Турске војске у том рату. У осмомесечној бици погинуло је око 7.000 Аустралијанаца и око 2.000 Новозеланђана.

1918 – Рођена је америчка певачица Ела Фицџералд, некрунисана „краљица џеза“.

1920 – Пољске трупе упале су у Украјину, потом брзо напредовале и 6. маја заузеле Кијев. Миром у Риги 12. марта 1921. Пољска је добила од Совјетске Русије територију с више милиона Украјинаца и Белоруса.

1938 – Умро је српски генерал и војни писац Живко Павловић, члан Српске краљевске академије, учесник оба балканска рата и Првог светског рата („Битка на Колубари“, „Београдска операција“).

1945 – Совјетске и америчке трупе среле су се први пут у Другом светском рату код места Торгау у Немачкој.

1945 – У Сан Франциску, 45 земаља антихитлеровске коалиције, укључујући Југославију, почело је оснивачку конференцију УН.

1974 – У Португалу је у удару познатом као „револуција каранфила“, оборен аутократски режим Марсела Каетана. Истог дана, годину дана касније, на првим слободним изборима после пола века, победила је Социјалистичка партија Марија Соареша.

1980 – Мисија америчких командоса, која је требало да спасе у Техерану 53 члана амбасаде САД, претворених у таоце, пропала је у иранској пустињи, после погибије осам Американаца у судару хеликоптера с авионом.

1980 – Срушио се дански „Боинг 727“, који је чартер летом превозио британске туристе на линији Манчестер-Тенерифе. Погинуло је свих 146 путника и чланова посаде.

1982 – Последњи израелски војници напустили су Синај, окончавши 15-годишњу окупацију тог египатског полуострва.

1993 – На референдуму у Русији 62 одсто гласача је подржало реформе председника Бориса Јељцина.

1993 – У присуству мировног посредника лорда Овена, председници СРЈ, Србије и Црне Горе Добрица Ћосић, Слободан Милошевић и Момир Булатовић покушали су да убеде лидера босанских Срба Радована Караџића да потпише кориговани Венс-Овенов мировни план. Наредног дана Скупштина РС је одбила овај план, рат у Босни је настављен, а СРЈ су пооштрене санкције међународне заједнице.

1994 – У Лондону је формирана Контакт група за координацију дипломатских акција САД, Русије и ЕУ у босанском рату.

1995 – Умрла је америчка позоришна и филмска глумица Џинџер Роџерс, која је светску славу стекла у мјузиклима као партнерка Фреда Астера. Оскар је добила за филм „Кити Фоил“.

1999 – Авијација НАТО-а срушила је друмско-железнички „Жежељев мост“, већ оштећен у три напада претходних дана. Тиме је Нови Сад остао без последњег од три моста на Дунаву.

2000 – У Београду је убијен директор Југословенског аеротранспорта (ЈАТ) Жика Петровић.

2002 – Русија је саопштила да су руске трупе убиле једног од најтраженијих људи у земљи – Катаба, чеченског лидера арапског порекла, за кога се сумњало да има блиске везе са терористичком мрежом Осаме бин Ладена – ал Каидом.

2005 – У оквиру блискоисточне турнеје председник Русије Владимир Путин посетио је Египат и Израел. Он је први и једини руски, односно совјетски лидер који је посетио Египат у последњих 40 година и први руски званичник који је посетио Израел.

2008 – Преминуо је филозоф Милан Кангрга, утемељивач и вишедеценијски шеф и професор Катедре за етику загребачког Филозофског факултета. Био је један од оснивача Хрватског филозофског друштва (1957), часописа Праксис и Корчуланске љетње школе (1963).

2009 – Светска здравствена организација саопштила је да би нови облик грипа АХ1Н1, од кога је у Мексику умрло 68 особа, могао да прерасте у пандемију.

2010 – Британски књижевник Алан Силито, познат по приказу породичних проблема и послератне стварности сиромашних Британаца, умро је у 83. години. Припадао је књижевној групи „гневни млади људи“ а његова најпознатија дела су роман „Суботом увече, недељом ујутру“ из 1958. и кратка прича „Тхе Лонелиненесс Оф Тхе Лонг Дистанце Руннер“ из 1959, оба касније преточена у филмове.

2015 – Више од 8.000 људи погинуло је у разорном земљотресу магнитуде 7,9 степени по Рихтеру који је погодио Непал. То је био најјачи потрес у овој земљи у последњих 80 година.