Европски парламент одобрио је данас успостављање Инструмента за реформу и раст за Западни Балкан, којим се региону, укључујући Србију, омогућава приступ додатној финансијској помоћи од шест милијарди евра у периоду од 2024. до 2027. године.
За усвајање усаглашеног текста, који је резултат међуинституционалних преговора о инструменту, гласало је 517 од 603 посланика ЕП, 56 је било против, а 30 је било уздржано.
Након овог гласања у ЕП отвара се могућност за успостављање Инструмента за реформу и раст за Западни Балкан.
Предсједништво Савјета ЕУ и Европски парламент постигли су 4. априла привремени споразум о успостављању овог инструмента, који су потом подржале државе чланице ЕУ и одбори ЕП за спољне послове и буџет.
Инструмент за реформу и раст за Западни Балкан централни је дио новог Плана раста за Западни Балкан, који је у новембру 2023. године представила Европска комсија.
Њиме ће се подржати партнери ЕУ са Западног Балкана у спровођењу свеобухватног скупа социоекономских и фундаменталних реформи, између осталог у области владавине права и основних права, подржаће се процес проширења и убрзати економска конвергенција партнера са ЕУ.
Очекује се да ће се интрументом у периоду од 2024. до 2027. партнерима ЕУ са Западног Балкана обезбиједити до двије милијарде евра у грантовима и четири милијарде евра у кредитима како би се подржао Западни Балкан на путу ка придруживању ЕУ.
Исплата ових средстава зависи од успјешне примјене одређених реформи наведених у реформској агенди сваке земље кориснице. Инструментом ће бити допуњен постојећи Инструмент за претприступну помоћ (ИПА ИИИ) и значајно повећана финансијска помоћ региону.
План раста за Западни Балкан заснован је на четири стуба, чији је циљ јачање економске интеграције партнера са Западног Балкана са јединственим тржиштем ЕУ, подстицање економске интеграције унутар региона кроз заједничко регионално тржиште, убрзање фундаменталних реформи и повећање финансијске помоћи за подршку реформама кроз Инструмент за реформе и раст за западни Балкан.