1564 – Рођен је енглески драмски писац Вилијам Шекспир. Његове драме, од којих је велики број екранизован, и данас су на репертоарима светских позоришта („Хамлет“, „Ромео и Јулија“, „Отело“, „Макбет“). Умро је истог датума 1616. године.

1616 – У Мадриду је, истог дана када и Виљем Шекспир у Лондону, умро шпански књижевник Мигел де Сервантес Саведра (Мигуел, Цервантес). Писао је романе, драме, комедије, приповетке и песме, а у светску књижевност ушао је са романом „Дон Кихот“, који се сматра претечом модерног романа.

1728 – У катастрофалном пожару уништен је велики део Копенхагена.

1775 – Рођен је енглески сликар Џозеф Малард Вилијам Тарнер. Његово сликарство имало је значајан утицај на француске импресионисте.

1850 – Умро је песник Вилијам Вордсворт, уз Колриџа најзначајнији представник романтизма у енглеској књижевности. Његова збирка песама „Лирске баладе“ (1798) означила је почетак романтизма у енглеској књижевности.

1858 – Рођен је немачки физичар Макс Планк творац квантне теорије, за коју је 1918. године добио Нобелову награду.

1867 – Рођен је српски политичар, публициста и књижевник Јаша Продановић, један од оснивача Југословенске републиканске демократске странке. Био је потпреседник владе ФНРЈ од 1946. до 1948. године. Уређивао је часописе „Народна мисао“ и „Ођек“, приредио је две антологије народних песама и приповедака и целокупна дела Јована Јовановића Змаја, Јове Илића, Светислава Вуловића и Лазе Лазаревића.

1880 – Рођен је руски балетски играч, кореограг и педагог Михаил Михајлович Фокин, реформатор класичног балета.

1891 – Рођен је руски композитор и пијаниста Сергеј Прокофјев, један од најоригиналнијих музичких стваралаца 20. века.

1897 – Рођен је канадски политичар и државник Лестер Боулс Пирсон (Боwлес Пеарсон), шеф дипломатије од 1948. до 1957. и премијер Канаде од 1963. до 1968. године. Залагање за мирно решење Суецке кризе донело му је 1957. године Нобелову награду за мир.

1899 – Рођен је историчар Михаило Динић, професор Филозофског факултета у Београду, члан Српске академије наука и уметности. Објавио је велики број радова из средњовековне историје Србије, Босне, Дубровника, Хрватске. Изучавао је и рударство Средњег века.

1913 – Турци су у Првом балканском рату предали Скадар Црногорцима. Одлуком великих сила 14. маја Црногорци су се морали повући, а Скадар је припао Албанији.

1928 – Рођена је Ширли Темпл која је као дете постала холивудска филмска звезда. Касније је била амерички амбасадор у Гани и Чехословачкој.

1938 – Судетски Немци затражили су, уз подршку Хитлера, пуну аутономију у оквиру Чехословачке. Минхенским споразумом у септембру исте године Хитлер је Судете припојио Немачкој, а 1939. окупирао је Чехословачку.

1941 – Грчка војска је капитулирала пред трупама нацистичке Немачке, а краљ и влада су побегли.

1945 – Совјетска армија ослободила је у Другом светском рату нацистичке логоре Саксенхаузен и Равенсбрик.

1975 – Последња сајгонска влада поднела је оставку, а председник САД Џералд Форд признао је пораз у Вијетнамском рату.

1986 – Умро је амерички филмски редитељ аустријског порекла Ото Премингер. Прославио се филмовима „Лаура“, „Кармен Џонс“ и „Егзодус“.

1990 – Кинески премијер Ли Пенг допутовао је у Москву. То је била прва посета једног кинеског премијера СССР-у после 26 година.

1992 – Умро је индијски филмски редитељ Сатјађит Рај три недеље пошто је добио Оскара за животно дело. („Отац Панчали“, „Камен мудрости“, „Рабиндранат Тагоре“).

1997 – Председници Русије и Кине, Борис Јељцин и Ђијанг Цемин (Јианг Земин) потписали су декларацију којом су се успротивили доминацији једне супер силе у постхладноратовској ери.

1998 – Умро је грчки државник Констандинос Караманлис (Константинос), премијер од 1955. до 1963. и 1974, после пада војне хунте, и председник Грчке од 1990. до 1995. године.

1998 – У Србији, на референдуму о страном посредовању у решавању проблема на Косову, гласало је 73,05 одсто бирача. Против учешћа страних представника у решавању проблема на Косову изјаснило се 94,73 одсто.

1999 – Тридесетог дана ваздушних напада НАТО-а на СР Југославију погођена је зграда државне телевизије РТС. Погинуло је 16, а рањено 18 запослених. Уништено је и више репетитора РТС у Србији.

2003 – У Пекингу су одржани први директни преговори САД и Северне Кореје, после признања Северне Кореје да је тајно радила на унапређењу нуклеарног оружја чиме је прекршила међународне обавезе.

2005 – Умро је Едуардо Паолоци, један од најистакнутијих британских уметника и оснивач поп-арт покрета у Великој Британији. Међу његовим значајнијим делима су живописни мозаик на станици Тотенхем корт роуд у подземној железници у Лондону и монументална бронзана статуа Исака Њутна (Исаац Неwтон) испред Британске библиотеке.

2005 – Умро је британски глумац сер Џон Милс, награђен Оскаром 1971. за улогу сеоског мутавца у филму „Рајанова кћи“ Дејвида Лина (Давид Леан).

2007 – Умро је Борис Јељцин, први председник Русије и кључна фигура у посткомунистичкој Русији. На председничком положају био је у два мандата, од јуна 1991. до 31. децембра 1999, када је поднео оставку и на место вршиоца дужности председника именовао Владимира Путина. Имао је кључну улогу у спречавању државног удара у августу 1991. Те године потписао је и указ о забрани Комунистичке партије.

2009 – Умро је британски фотограф и добитник два Оскара Џек Кардиф, један од првих мајстора фотографије који су снимали у техниколору.

2009 – Одлуком Административног одбора о укидању дневница посланицима Скупштине Србије је укинута „накнада за исхрану“, која је испаћивана 16 година, од јуна 1993. године.

2013 – Горњи дом британског Парламента усвојио је закон којим ће бити окончана вековна пракса да дечаци имају предност над девојчицама у наслеђивању трона.

2018 – Јерменски премијер Серж Саргсјан поднео је оставку после вишедневних антивладиних протеста у тој земљи. Функцију председника обављао је 10 година у два мандата (2008 – 2018), након чега је на месту премијера провео свега седам дана.