1526 – У бици код Панипата могулски вођа Бабер је са 2.000 бораца поразио 10.000 војника султана Ибрахима од Делхија, чиме је отпочела двоиповековна владавина Могула над Индијом.

1653 – Вођа Енглеске револуције Оливер Кромвел распустио је парламент, Војно веће донело је нови устав, а Кромвел је именован доживотним лордом-протектором.

1657 – У енглеско-шпанском рату, енглеска флота, под командом адмирала Роберта Блејка, напала је и потопила свих 16 шпанских ратних бродова у луци Санта Круз на Тенерифима, а потом је разорила град.

1768 – Умро је италијански сликар Каналето, један од најбољих пејзажиста 18. века.

1792 – Француска је објавила рат Аустрији, Пруској и Сардинској краљевини (Пијемонт).

1808 – Рођен је Наполеон III, цар Француске од 1852 до 1870. године. После пораза у француско-пруском рату збачен је са престола, а у Француској је прокламована Трећа Република.

1841 – У филаделфијском листу „Грахамс магазин“ објављена је приповетка Едгара Алана Поа „Убиства у улици Морг“ која се сматра првом детективском причом.

1889 – У Аустрији је рођен Адолф Хитлер, оснивач Национал-социјалистичке партије, канцелар и диктатор Немачке од 1933. до 1945. године.

1893 – Рођен је каталонски сликар и вајар Хуан Миро, један од најзначајнијих надреалистичких уметника 20. века.

1893 – Рођен је амерички филмски глумац Харолд Лојд један од најславнијих комичара немог филма („Сигурност на последњем месту“, „Бруцош“, „Чувај се, професоре“, „Луда среда“).

1912 – Рођен је ирски књижевник Брам Стокер, аутор „Дракуле“.

1919 – У Београду је почео оснивачки конгрес Социјалистичке радничке партије Југославије, која је 1920, на конгресу у Вуковару, променила име у Комунистичка партија Југославије.

1936 – Италијанске трупе су окупирале Етиопију.

1947 – Умро је краљ Данске Кристијан X. Велику популарност стекао је отпором немачкој окупацији за време другог светског рата.

1972 – Амерички свемирски брод „Аполо-16“ спустио се на Месец.

1984 – Велика Британија је објавила да ће њена администрација у Хонгконгу престати са радом 1997. године.

1986 – Пијаниста Владимир Хоровиц, који је напустио Русију 1925, одржао је након 61 године свој први концерт у СССР.

1992 – Снаге босанских Срба извршиле су блокаду Сарајева, захтевајући поделу града. Блокада и гранатирање града трајали су током целог босанског рата који је завршен потписивањем Дејтонског споразума у новембру 1995.

1995 – Умро је југословенски политичар и писац Милован Ђилас, један од најближих сарадника Јосипа Броза Тита до 1954. После серије чланака објављених у београдском дневнику „Борба“ у којима је критиковао тадашње југословенско руководство, смењен је са свих функција, а потом је постао најпознатији југословенски дисидент. Ђилас је рођен 12. јуна 1911. године у Црној Гори.

1999 – Током ваздушних напада НАТО на СР Југославију у Храму Светог Саве у Београду литургију су служили руски и српски патријарх Алексеј II и Павле, после које су се „Молитвом за мир“ обратили десетинама хиљада људи окупљених на платоу испред највеће београдске цркве.

2003 – Кинеско министарство здравља је саопштило да је од атипичне упале плућа у Пекингу оболело 339 особа, од којих је 18 умрло, чиме су кинеске власти први пут званично признале размере епидемије САРС-а у престоници. САРС је те године погодио 20 земаља, а највише заражених регистровано је у Кини, 5.329 особа, затим у Хонг Конгу, 1.754 лица.

2008 – Лидер опозиционе коалиције левог центра и бивши католички бискуп Фернандо Луго однео је тесну победу на парагвајским председничким изборима и тиме окончао више од 60 година владавине Колорадо партије која је доминирала парагвајском политиком од 1947. године.

2010 – Умрла Биљана Ковачевић-Вучо, правница, борац за људска права у Србији. Учествовала је у оснивању више невладиних организација, била је оснивач и генерални секретар Хелсиншког одбора за људска права у Србији и председница Комитета правника за људска права (YУЦОМ) од 1997.

2012 – Умро је немачко-југословенски филмски глумац Петер Карстен, који је глумио у великом броју филмова снимљених у бившој Југославији током 70-тих година. Најпознатији партизански филмови и серије у којима је играо су „Девојачки мост“, „Врхови Зеленгоре“, „Партизани“, „Повратак отписаних“ и „Партизанска ескадрила“.

2013 – Ђорђо Наполитано поново је изабран за председника Италије након три дана заседања парламента. Тиме је 87-годишњи Наполитана постао први председник у историји Италије који је добио други председнички мандат, а на који је поднео оставку средином јануара 2015.

2013 – Земљотрес јачине 6,6 по Рихтеру погодио је кинеску провинцију Сичуан, однео 203 живота, док је око 12.000 људи повређено.

2017 – Преминуо је дечији писац, глумац, новинар, издавач и професор Раша Попов. Попов је добитник награде „Доситеј Обрадовић“ за 2015. годину.