Као и претходних година, студенти, професори и административно особље Високе школе за услужни бизнис Соколац посјетили су међународни сајам образовања „Путокази“.

Деветнаести Међународни сајам образовања „Путокази“ одржан је од 21-23. марта на Новосадском сајму. Истовремено, трајала је и манифестација „Дани Лазе Костића“, као и Сајам гејминга „NS Gaming Week“, који се организује по први пут.

„Путокази“ окупљају институције које представљају више од 500 образовних профила и дају свеобухватну понуду средњег и високог образовања у Републици Србији, као и средњих школа и факултета у Словачкој, Црној Гори и Босни и Херцеговини, а понуде за наставак школовања представила је и Амбасада Канаде.

На отварању Сајма обратили су се министарка просвете у Влади Републике Србије проф. др Славица Ђукић Дејановић, потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе и националне мањине – националне заједнице Жолт Сакалаш, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић, а манифестацију је отворио градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.

„Путокази у животу деце су изузетно значајни – како оне која имају предшколски ниво образовања, тако и основаца, средњошколаца и факултетски образованих младих људи. Образовање је један од циљева живота родитеља, наставника и образовног система наше земље. Имала сам прилике да на универзитетском и другим штандовима видим изванредне поруке о томе колико факултети имају иновативног у свом раду и чињеницу да на матерњем језику националних мањина у Војводини постоји велика понуда. Образовање је предуслов за бољу будућност“, изјавила је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић.

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност Зоран Милошевић истакао је овом приликом да онај ко размишља о високом образовању – размишља о својим перспективама.

„Почели смо мандат пре седам година са буџетом од 62 милијарде динара, а данас говоримо о 123 милијарде. То не бисмо могли да урадимо без индустријских зона и инфраструктуре, али пре свега смо ослоњени на сопствене снаге, наше стручњаке, на оно што производе наши факултети – људски ресурс. То су они људи који чувају нашу будућност, они који су били највреднији“, нагласио је секретар Милошевић.

Према његовим речима, важно је истаћи да је Универзитет у Новом Саду за 20 одсто повећао број истраживача за протеклих седам година, док је 65 посто више објављених радова у референтим часописима, као и 30 одсто више радова по истраживачу.

Милошевић је додао да је Покрајинска влада заједно са Универзитетом у Новом Саду на свим важним пројектима, међу којима су „Биосенс“, Научно-технолошки парк, Студентски културни центар, као и у новим подухватима, као што су Научно-технолошки парк 2 и Студентски ресторан.

„Заједно смо због добробити и квалитета живота младих. Остаје оно што је важно за свако друштво, па и наше – да имамо што више истраживача у привреди. Увек нам је потребна научна изузетност, али и њихов рад када су у питању изуми, патенти и унапређење нових вредности у привреди“, нагласио је Милошевић додавши да је овај сајам показао да смо на добром путу, те да оних 10.000 студената који се сваке године регрутују у Војводини јесу гарант да ћемо наставити да се развијамо убрзаним темпом.

Сајам образовања је отворио градоначелник Новог Сада Милан Ђурић наводећи да је то важна смотра младости, полета и снаге.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име