Фото: Pixabay

Све мање грађани размисљају о воћу и поврћу јер је бројним становницима и хљеб постаје луксуз. У трговина један килограм у зависности од врсте, кошта око 3,50 КМ, чак и више.

Просјечна плата 1.300, а породици за МЈЕСЕЦ ТРЕБА 2.900 КМ „Човјек не може биолошки да прехрани своју породицу по најминималнијим нормама“

Мјесечна зарада већине грађана БиХ свела се углавном на куповину основних животних намирница и плаћање режија. Слична су искуства Бањалучана и Сарајлија.

Огласили су се из Удружења за заштиту потрошача. Кажу, због тренутног замрзавања цијена појединих артикала потрошачи у БиХ имају проблем. Покушаји надлежних да зауставе раст цијена нису се показали бар до сада ефикасним, јер и даље имају узлазну путању, сматрају многи.

-Цијене хране су проблематичне комплетне дакле удио хране у износу потросачке корпе је 44 одсто, дакле потрошачка корпа за једну породицу од четити члана је 2.900 КМ, просјечна плата 1.300. Дакле, за једну просјечну плату човјек не може буквално биолошки прехранити своју породицу под неким најосновнијим најминималнијим нормама и мислим да је то наш основни проблем – рекао је Марин Баго, представник Удружења за заштиту потрошача “Футура”.

Мишљење да тзв. закључавање цијена, није рјешење, дијели и економски стручњак, Санел Халилбеговић.

-Апсолутно нигдје никакве везе, нигдје никакаве аналитике. Ево да почнемо не са економског аспекта него са аспекта рецимо здравља обичног човјека је ли има један производ свјежег воћа, поврћа на тим листима, наравно да нема – рекао је.

Проблем је и увоз хране. БиХ увози 80 % хране. У међувремену двије просјечне плате не могу изнијети минимум потрошачке корпе, пише Н1.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име