epa09716308 Hungarian Prime Minister and far-right leader Viktor Orban (C) talks to media as he takes part in an event organized by Spanish far-right party Vox at a hotel in Madrid, Spain, 29 January 2022. EPA-EFE/VICTOR LERENA

Европска унија не може разговарати о својој будућности и европском идентитету без Србије, чије је чланство у ЕУ геополитички интерес, рекао је у сриједу мађарски премијер Виктор Орбан на Бледу у Словенији.

“Србија нам треба због геополитике”, рекао је мађарски премијер на Бледском стратешком форуму, панелу који се фокусирао на будућност Европе.

“Србија је кључна. Без Србије као чланице ЕУ не може се разговарати о сигурности или уопште о европском идентитету. Нама је чланство Србије у ЕУ потребније него Србији. Ако не интегришемо Србију што је прије могуће, изгубићемо је”, закључио је Орбан, преноси „Н1“.

Предсједник Србије Александар Вучић присуствовао је панелу као једини представник земље изван ЕУ, уз шест премијера ЕУ, укључујући хрватског премијера Андреја Пленковића.

Вучић је рекао да је Србија била ентузијастична у процесу приступања ЕУ, али да тог ентузијазма више нема.

“Пронашли смо властите начине за превладавање економских проблема и створили властите механизме”, рекао је.

Нагласио је да је земља и даље у потпуности предана свом европском путу, али да „мора преживјети и побољшати услове живота својих грађана“.

Вучић замјера ЕУ, коју је описао “као најбоље мјесто за живот на свијету”, што не награђује напредак земаља кандидата када испуне неке од критеријума за чланство.

“Сјеверна Македонија је промијенила име, дата су јој обећања да ће се покренути преговарачки процес, је ли се то догодило?”, упитао је говорећи о спору око имена Сјеверне Македоније с Грчком и чињеници да покретање њених преговора о приступању сада блокира Бугарска.

„Не жалим се, само говорим истину и ми смо тога свјесни“, рекао је.

Предсједник Европског савјета Шарл Мишел рекао је на панелу да је ЕУ, свјесна да мора бити видљивија у Србији, повећала улагања у ту земљу, што је Вучић потврдио.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име