Нацртом изборног закона Републике Српске предвиђено је увођење нових технологија које би побољшале “интегритет изборног процеса”, што одавно траже опозиционе странке. Међутим, то се не би десило аутоматски са усвајањем закона.

Како пише у Нацрту који је у посједу Српскаинфо, Републичка изборна комисија и надлежни органи за провођење избора обезбјеђују, те помоћу видео надзора провјеравају да гласање буде тајно и да се обавља лично, гласачким листићем.

Затим, предсједник или члан бирачког одбора утврђује идентитет бирача на основу важеће личне исправе.

-Предсједник или члан бирачког одбора утврђује идентитет бирача тако што важећу личну исправу провлачи – скенира путем уређаја за читање биометријских података. Након тога врши се провјера отиска прста помоћу биометријског читача отиска прста. Идентитет лица које, због инвалидности, не може предочити отисак прста или које из другог оправданог разлога немају биометријски отисак прста код надлежног републичког органа, утврђује се само на основу важеће личне исправе – пише у документу.

Бројање

Када је ријеч о бројању, РИК би доносила прописе за ручно и бројање употребом изборних технологија.

-Републичка изборна комисија може да поништи резултате гласања на бирачком мјесту на којем су након поновног бројања гласачких листића утврђена несагласност резултата који су добијени ручним и електронским бројањем гласачких листићав – предвиђено је Нацртом закона који би се ускоро могао наћи у Народној скупштини, по хитном поступку.

Међутим, у прелазним и завршним одредбама пише да ће примјена одредби овог закона које се односе на увођење изборних технологија, које укључује електронско бројање гласачких листића и електронску идентификацију бирача, почети “када се за то стекну сви потребни услови”.

-Стицање техничких услова обухвата израду студије изводљивости, набавку потребне опреме и провођење пилот-пројекта, као и све друге додатне активности са циљем обезбјеђења интегритета и функционалности изборних технологија у изборном процесу. Републичка изборна комисија посебним актом утврђује стицање техничких услова за почетак примјене изборних технологија у изборном процесу у Републици Српској, о чему информацију доставља Народној скупштини Републике Српске – пише у Нацрту.

На шта се закон односи

Како је владајућа коалиција у Српској и најавила, овим законом уређују се избор посланика Народне скупштине и делегата Вијећа народа РС, предсједника и потпредсједника Републике, делегата Дома народа БиХ из РС, одборника скупштине града, одборника скупштине општине, избор и опозив градоначелника града и начелника општине, избор чланова савјета месне заједнице.

У најкраћем, све оно што сада ради ЦИК БиХ када проводи изборе на територији читаве БиХ, за све нивое, то је предвиђено у надлежностима Републичке изборне комисије када би проводила изборе за ниво РС и за локални ниво. Она би на крају потврђивала и објављивала резултате избора у “Службеном гласнику РС”.

Због тога је предвиђено да, ступањем на снагу новог изборног закона РС престаје да постоји стари закон, али и одредбе Изборног закона БиХ и одлуке Уставног суда БиХ које уређују изборе на нивоу РС, као и друге одредбе које се односе на изборе за законодавни, представничке и извршне органе власти у Републици Српској.

Ништа од затворених листи

Мада је лидер СНСД Милорад Додик у јавности заговарао да посланички и одборнички мандат освојен на изборима треба да припада странци, а не појединцу, како би се смањила политичка корупција – Нацрт изборног закона РС то ипак не предвиђа. У њему пише да мандат припада изабраном носиоцу мандата, а не политичкој странци, коалицији или листи независних кандидата која га је предложила на кандидатској листи. Уколико он иступи из странке или коалиције, постаје самостални одборник, односно посланик.

Као и сада, предвиђено је да се избори на оба нивоа власти у РС одржавају прве недјеље у октобру, сваке четврте године, осим ако се овај датум не подудара с обиљежавањем вјерског празника једног од конститутивних народа Српске. Или прве недјеље након тога.

Органи надлежни за спровођење избора у РС били би: Републичка изборна комисија, градска и општинска изборна комисија и бирачки одбор. Члан РИК именује се на седам година. РИК има предсједника и шест чланова, из три народа и осталих, које бира НСРС.

-За поступке извршене у оквиру дужности и обавеза, а које су утврђене овим и другим законима, чланови Републичке изборне комисије неће бити кривично и грађански одговорни – предвиђа закон.

Бирачки списак

За провођење избора, Српска би имала и властити бирачки списак. Он се сачињава и води на основу података из службених евиденција о пребивалишту и боравишту држављана Републике Српске и БиХ које води МУП РС, других јавних исправа и службених евиденција о држављанима Српске и БиХ које воде Републичка изборна комисија и други надлежни органи и на основу јавних исправа и података који се добију непосредно од грађана. Могло би се гласати у РС, поштом и у дипломатским представништвима БиХ.

Док сада о жалбама на рад ЦИК БиХ одлучује Апелационо вијеће Суда БиХ, овај закон предвиђа да се жалбе на одлуке РИК подносе Врховном суду Српске. Он је дужан донијети одлуку року од три дана од дана пријема жалбе.

Забрана злоупотребе ресурса

Исто као и Изборни закон БиХ, и закон РС предвиђа забрану злупотребе јавних ресурса у кампањи. Злоупотреба подразумева: укључивање државних службеника који су подређени кандидату у обављању послова у радном времену у циљу промоције кандидата или политичких субјеката; кориштење просторија јавних установа и органа за обављање предизборних активности ако кориштење истих просторија није загарантовано другим кандидатима и политичким субјектима под истим условима; кориштење средстава комуникације, информационих услуга, канцеларијске опреме јавних установа и органа за изборну кампању; кориштење средстава превоза у власништву државних, ентитетских, градских, кантоналних или општинских органа и организација без накнаде или по сниженим накнадама за активности кампање…

–Ова одредба се не односи на превоз особа које се посебно штите у складу са законом који се обавља као део сигурносних мера које се примењују у односу на високе званичнике који подлежу службеној заштити коју пружају надлежни органи приликом обављања службене дужности или поступања по службеној дужности – пише у закону.

Регулисан је и начин опзива (градо)начелника у Српској. Начелник општине је опозван, односно престаје му мандат ако је у поступку опозива било више од 50 одсто укупног броја важећих гласачких листића за његов опозив.

Такође, имовински картони изабраних званичника не би се подносили ЦИК, негом РИК РС, у току од 30 дана од дана објаве овере мандата у „Службеном гласнику Републике Српске“.

Опозицију закон чека на протоколу

Као што је познато, на састанак који је 8. јануара организовао предсједник НСРС Ненад Стевандић нико из опозиционих партија у Српској није дошао. Њихов је став да на овај начин Додик “показује да не жели поштене и фер изборе” јер је у Парламентарној скупштини БиХ у току измјена Изборног закона БиХ која предвиђа увођење нових технологија у изборе. Како Српскаинфо сазнаје, Стевандић је примерке Нацрта изборног закона РС оставио на протоколу Народне скупштине, у случају да опозиционари ипак пожеле да прочитају.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име