Министар финансија Републике Српске Зора Видовић изјавила је у интервјуу Срни да је 2023. година била врло тешка, али да су остварени импозантни резултати, те да се у 2024. очекује пад инфлације, али тај процес могу омести крупна геополитичка дешавања.
Видовићева је нагласила да ће главни правци рада ресорног министарства бити смањење расхода и повећање прихода у 2024. години, која ће бити врло изазовна за одржавање фискалне стабилности, али да очекује веће приходе и раст бруто домаћег производа /БДП/.
Она је у интервјуу Срни рекла да је усвојени буџет за 2024. годину већи за четири одсто, а да ће се настојати да у новој години БДП има раст од три одсто.
„У 2024. години имамо и значајна повећања давања пензионерима с обзиром на усклађивање пензија са растом цијена и инфлацијом, а код борачких категорија имамо доста значајно повећање за борачки додатак. Имамо и много давања за здравство“, указала је Видовићева.
Према њеним ријечима, највећи извор повећања прихода биће увођење нове фискализације која приказује промет у реалном времену.
„То значи да у реалном времену промет долази у Пореску управу и у том смислу ћемо открити много промета који није био приказиван у претходном периоду“, навела је Видовићева.
МНОГО ИЗАЗОВА НА КОЈЕ СЕ МОРА РАЧУНАТИ
Говорећи о одржавању фискалне стабилности у 2024. години, Видовићева је навела да ту може бити много проблема и да је нова година врло изазовна.
„Потрошња у Европи је јако смањена, тако да домаћи привредници који извозе на европско тржиште већ сада имају отказивања одређених уговора и плашимо се да се то не настави у наредном периоду“, навела је Видовићева.
Она је указала да се, с друге стране, у 2024. години очекује пад инфлације, те да тај процес може омести нека крупна геополитичка дешавања јер, уколико се такав један потрес догоди, може доћи до раста цијена и инфлације.
„То су све изазови који су пред нама и на које морамо рачунати, не само ми, него и Европа и свијет. Али, бићемо оптимисти. Многи економисти предвиђају да ће у 2024. години доћи до пораста потрошње и стабилизације инфлације“, напоменула је Видовићева.
Она је подсјетила да економисти говоре о томе да је вријеме велике инфлације у прошлости, да ће инфлација износити око три одсто, а да је ЕУ себи задала да је сведе на ниво од два одсто.
СВЕ ОБАВЕЗЕ ИЗ БУЏЕТА БИЋЕ ИЗВРШЕНЕ
Видовићева је нагласила да ће буџет за 2023. годину извршити све обавезе према корисницима онако како је то и планирано усвајањем ребаланса, напоменувши да се у 2024. години очекују, осим већих прихода и раста БДП-а, и неки од изазова који се огледају у могућим поремећајима на међународном тржишту – раст цијена енергената, инфлација и друго.
Осврћући се на 2023. годину, Видовићева је навела да је то била веома тешка година не само у Републици Српској, већ и у свијету, истовремено изразивши задовољство што ће Српска, упркос потешкоћама, имати раст БДП-а од око 1,7 одсто, што је добро јер се није отишло „у минус“.
„Задовољни смо што смо успјели да из буџета исплатимо све наше кориснике према њиховим правима, као и да отплатимо у 2023. години преко милијарду КМ, а задужили смо се мање“, рекла је Видовићева и све то оцијенила као импозантан резултат.