Археолози сада без сваке сумње могу да поврде да је постојало друштво жена ратница које су стари Грци описали у својим митовима. Ово значи да неустрашиве Амазонке које су живеле ’баш као мушкарци’ нису биле само мит!

Амазонке, древна заједница жена ратница, које су пушиле канабис, правиле тетоваже и бориле се у крвавим биткама, вековима су биле инспирација уметника широм света. Ипак, тек истраживања новијег века потврдила су да су грчки митови о њима, макар делимично, били засновани на стварним узорима!

– Бориле су се, ловиле, јахале коње и користиле лукове и стреле баш као и мушкарци – објашњава историчарка Адријен Мејор, професорка са Универзитета Стенфорд и аутоска књиге “Амазонке: Животи и легенде о женама ратницама широм древног света”, а пише Дејли мејл.

Од мита…

Историја европског и азијског континента препуна је митова о Амазонкама.

Према популарном фолклору, жене ратнице су се уздржавале од секса, изузев једном годишње, када би посећивале суседна племена и имале односе са њиховим члановима, како би заједница опстала. Према легенди, девојчице су задржавале, али су дечаци или сакаћени и убијани, или враћани очевима.

– Истина је, међутим, да су заиста имале обичај да шаљу синове у друга племена, али више да би спречиле инцест или склопиле неки савез – каже Мејор додајући да нема доказа о убијању мушке деце.

Амазонке су дуго сматране немилосрдним лезбијским ратницама које су одсецале по једну дојку, како би могле да се служе луком и стрелом.

Међутим, за тако нешто никада нису постојали никакви докази. Иако су њихове “снажне сестринске везе” описане у класичној литератури, древни Грци Амазонке нису сматрали лезбијкама.

Стари Грци и Римљани нису били стидљиви када је реч о упуштању у хомосексуалне односе, мушке или женске и да би, у случају да су Амазонке биле лезбијке, сматра професорка Мејор, сигурно о томе и писали. Самим тим, изгледа да је идеја о хомосексуалности Амазонки јавила у савремено доба.

У стара времена, људи су се дивили овим ратницама.

– Грци су били фасцинирани тако независним женама. Оне су се толико разликовале од њихових супруга и кћери. Слике Амазонки увек их приказују као лепе, активне, пуне духа и храбре – каже историчарка.

…до реалности

Иако не постоје докази о древним друштвима у којима су живеле искључиво жене, митови о Амазонкама су ипак имали потпору у стварности. Већина историчара и археолога данас сматра да су приче о Амазонкама биле инспирисане стварним припадницама номадског народа ког су древни Грци звали Скити и који је насељавао области северног и западног дела Медитерана.

Археолошка ископавања древних гробница у овим регијама открила су скелете, за које се у почетку мислило да су мушки, будући да су били сахрањени са оружјем и борбеним коњима. Међутим, ДНК тестирања показала су да је највећи део пронађених остатака заправо припадао женама које су страдале од исте врсте повреда које су се проналажене на остацима мушкараца страдалих у боју.

Сваки од тих скитских скелета сахрањен је са опремом за пушење марихуане, а некад и са опремом за тетовирање. Још је историчар Херодот описао окупљања Скита, на којима се палио канабис и сви су постајали “опијени” око ватре. Постоје и докази да су скитске жене често имале “прелепе, детаљне тетоваже”.

Пронађени остаци припадају женама различитих старосних доби – најмлађа је имала само 12 или 13 година, што указује да су скитске девојчице одмалена обучаване за рат, једнако као и дечаци.

– Већ дуго људи претпостављају да су митови о Амазонкама које су причали Грци били само пука измишљотина. Данас имамо доказ да су ове жене стварно постојале и да су животи ових жена ратница заиста утицали на идеје и представе које су стари Грци имали о Амазонкама – закључује професорка Мејор.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име