55. п.н.е. – Римски конзул Гај Јулије Цезар (Гаиус Иулиус Цаесар) искрцао се на тло Енглеске са 10.000 војника Седме и Десете римске легије.

1576 – Умро је венецијански сликар Тицијан Вечели (Тизиано Вецелли). Раскошан колорит и вештина употребе нове уљане технике, учинили су га једним од највећих мајстора Ренесансе („Венера Урбинска“, „Баханал“, „Јупитер и Антиопа“).

1664 – Умро је шпански сликар Франсиско де Сурбаран (Францисцо, Зурбаран) један од најзначајнијих уметника шпанског барокног сликарства.

1770 – Рођен је немачки филозоф Георг Вилхелм Фридрих Хегел (Wилхелм Фриедрицх), најзначајнији и најутицајнији представник немачке идеалистичке филозофије („Феноменологија духа“, „Филозофија историје“, „Наука логике“, „Естетика“, „Филозофија религије“).

1789 – Парламент Француске усвојио је Декларацију о правима човека и грађанина.

1813 – У бици код Дрездена Наполеон Бонапарта (Бонапарте) је са 130.000 војника поразио удружене снаге Аустрије, Русије и Пруске од 200.000 људи.

1828 – Уругвај је постао независна држава на основу мировног уговора склопљеног у Рио де Жанеиру после окончања рата између Бразила и Аргентине.

1884 – Рођен је амерички филмски продуцент, пореклом пољски Јеврејин, Шмуел Гелбфиш (Схмуел Гелбфисз), познат као Семјуел Голдвин (Самуел Голдwyн), један од пионира филмске индустрије. Основао је 1923. филмску компанију Семјуел Голдвин Продакшнс (СГ Продуцтионс), која се 1924. удружила с још две филмске куће у компанију „Метро-Голдвин-Мајер“.

1890 – Рођен је амерички сликар и фотограф Емануел Радински (Еммануел) познат као Мен Реј (Ман Раy) који је 1915. са француским вајаром и сликаром Марселом Дишаном (Марцел Дуцхамп) основао покрет Дадаизам.

1907 – Краљ Србије Петар И Карађорђевић положио је камен-темељац зграде Скупштине у Београду, по пројекту архитекте Јована Илкића. Изградња је трајала готово 30 година, а прво заседање Скупштине Југославије у њој је одржано 20. октобра 1936.

1908 – Рођен је амерички државник Линдон Бејнз Џонсон (Лyндон Баинес Јохнсон), потпредседник САД од 1960, а председник од 1963, после убиства Џона Кенедија (Јохн Кеннедy). На изборима 1964. поново је изабран за председника, пошто је победио републиканца Барија Мориса Голдвотера (Баррy Моррис Голдwатер).

1910 – У Скопљу је рођена мисионарка Мајка Тереза, која је у Калкути 1950. основала дружбу „Сестре мисионарке љубави“. Две хиљаде редовница разних националности посветило се сиромашним, болесним и умирућим људима, посебно губавцима, у Индији и на свим континетима. Добитник је Нобелове награде за мир 1979. Умрла је у септембру 1997. у 87. години.

1916 – Италија је у Првом светском рату објавила рат Немачкој, а Румунија Аустро-Угарској.

1921 – Велика Британија је за краља Ирака поставила Фејсала (Фаисал) сина Шерифа Хусеина (Схериф Хусхеин), вође арапских побуњеника против Турака.

1928 – У Паризу је потписан Брајан-Келогов пакт којим су се земље-потписнице одрекле рата као средства политике и решавања међудржавних сукоба и обавезале се да ће спорна питања решавати мирним путем. Међу 63 државе потписнице била је и Краљевина Југославија.

1936 – Постигнут је споразум о окончању британске окупације Египта, изузев зоне Суецког канала, у којој су остале трупе Велике Британије.

1945 – Америчке трупе су на крају Другог светског рата почеле искрцавање на тло Јапана.

1946 – Француска и Лаос су закључили споразум којим је Лаос постао краљевина под француском доминацијом.

1975 – У заточеништву је умро збачени цар Етиопије Хаиле Селасије И (Селасхие) који је 1928, после смрти Менелика ИИ, именован за регента и краља, а за цара крунисан 1930. Свргнут је у војном удару 1974. Постоје сумње да је убијен неколико дана пре но што је званично објављена његова смрт.

1991 – Молдавија је прогласила независност од СССР.

1992 – У Лондону је завршена дводневна Међународна конференција о бившој Југославији, на којој су представници босанских Срба прихватили да тешко наоружање ставе под контролу УН.

1995 – Израел и ПЛО су у Каиру потписали споразум о проширењу палестинске аутономије и на Западну обалу. Аутономија је до тада била предвиђена само за област Газе.

1999 – Умро је Хелдер Камара (Хелдер Цамара) бивши бразилски католички надбискуп, борац за људска права. Тај добитник више међународних награда за мир, умро је у 90. години.

2000 – У Москви је изгорео телевизијски торањ Останкино, један од симбола града. Торањ, висок преко 500 метара, саграђен је 1967. по плану архитекте Николаја Никитина.

2001 – У израелском ракетном нападу на Западну обалу убијен је лидер Народног фронта за ослобођење Палестине Абу Али Мустафа.

2002 – Суд у Токију донео је одлуку којом се признаје да је Јапан током ИИ светског рата био умешан у биолошки рат у Кини, и да је вршио експерименте над кинеским ратним заробљеницима, што јапанска влада никада није званично потврдила.

2003 – Марс се приближио Земљи на најмање растојање за 60.000 година, од 55.758.005 километара.

2003 – Скупштина Србије усвојила је Декларацију о Косову и Метохији у којој се наводи да ће се статус те територије разматрати по реализацији свих одредаба Резолуције 1244 Савета безбедности УН, односно када се испуне стандарди мултиетничког живота како их је дефинисао Савет безбедности УН.

2005 – Од епидемије енцефалитиса који преносе комарци, која се крајем јула појавила на северу Индије, умрло је 196 деце, 772 деце је хоспитализовано од којих више од две трећине у веома тешком стању.

2012 – Трајан Басеску се вратио на дужност председника Румуније пошто је у Парламенту судија Уставног суда прочитао одлуку о поништавању референдума о смењивању Басескуа.

2014 – По ступању на снагу споразума о прекиду ватре између Израела и Хамаса, обе стране су прогласиле победу.