1521 – Шпански освајач Ернан Кортес заузео је и разорио, након тромесечне опсаде, астешки град Теночтитлан (Мексико Сити).

1624 – Француски краљ Луј XIII поставио је за првог министра кардинала Ришељеа.

1792 – Француски револуционари су ухапсили чланове краљевске породице, три дана након укидања монархије и збацивања краља Луја XVI.

1814 – Холанђани су уступили Великој Британији Рт Добре Наде.

1820 – Рођен је британски музиколог Џорџ Гров (Георге Грове), аутор „Речника музике и музичара“ (4 књиге 1879-89).

1826 – Умро је француски лекар Рене Теофил Јасинт Ленак (Тхеопхиле Хyацинтхе Лаеннац), који је 1819. изумео стетоскоп.

1863 – Умро је француски сликар Ежен Делакроа (Еугене Делацроиx), представник романтизма у француском сликарству. Илустровао је Гетеовог (Гоетхе) „Фауста“ и написао „Дневник“ у којем је изложио запажања о уметности („Дантеова барка“, „Улазак крсташа у Цариград“, „На барикадама 28. јула 1830.“).

1868 – У Перуу и Еквадору је почела серија земљотреса у којима је погинуло око 25.000 људи.

1871 – Рођен је немачки револуционар Карл Либкнехт (Лиебкнецхт) један од оснивача и вођа Комунистичке партије Немачке. Као посланик у Рајхстагу иступао је против немачког и међународног империјализма и једини је гласао против ратних кредита у децембру 1914. Био је један од вођа Новембарске револуције у Немачкој 1918, али је после гушења револуције ухапшен и у јануара 1919. убијен заједно с Розом Луксембург (Роса Луxембург).

1899 – Рођен је енглески филмски режисер Алфред Џозеф Хичкок (Јосепх Хитцхцоцк). Прославио се криминалистичким филмовима и филмовима страве, који су постали класика у том жанру („Птице“, „Психо“, „39 степеница“, „Север-северозапад“).

1902 – Рођен је немачки инжењер Феликс Ванкл (Фелиx Wанкел), изумитељ ротационог мотора, који је по њему добио назив. Прву идеју за тај мотор патентирао је 1929, а 1939. авион Мешершмит 209 са експерименталним Ванкловим мотором постигао је светски рекорд у брзини.

1910 – Умрла је енглеска медицинска сестра Флоренс Најтингел (Флоренце Нигхтингале), која је у Кримском рату (1853-56) организовала прву екипу за негу рањеника, а потом основала прву школу за болничарке.

1912 – Умро је француски композитор Жил Масне (Јулес Массенет), аутор више од 20 опера („Манон“, „Вертер“, „Дон Кихот“).

1913 – Рођен је кипарски архиепископ Макариос ИИИ, вођа покрета за независност Кипра од Велике Британије и први председник те медитеранске земље од 1960. до смрти 1977. Био је и један од истакнутих лидера покрета несврстаних земаља.

1914 – Француска је у Првом светском рату објавила рат Аустро-Угарској.

1923 – Мустафа Кемал Ататурк (Ататуерк), постао је први председник Турске. Током владавине до смрти 1938. спровео је радикалне реформе у земљи приближивши Турску Европи.

1927 – Рођен је кубански револуционар и државник Фидел Руз Кастро (Руз Цастро), под чијим је вођством на Куби свргнута диктатура Фулхенсија Батисте (Фулгенцио) и изведена социјалистичка револуција.

1961 – Власти Источне Немачке затвориле су границу између Источног и Западног Берлина код Бранденбуршке капије и почеле изградњу 155 километара дугачког зида према граници са Западном Немачком, који је у наредних 38 година био симбол подељене Немачке и хладноратовски симбол подељеног света. Зид је пробијен у новембру 1989, након чега се Немачка поново ујединила.

1964 – У Великој Британији извршене последње смртне казне вешањем двојице затворенка у Ливерпулу и Манчестеру, осуђених на смрт због убиства.

1993 – Више од 120 људи је погинуло када се у Тајланду срушио шестоспратни хотел.

1998 – Швајцарске банке и јеврејске групе постигле су споразум којим је предвиђена сума од милијарду и 250 милиона долара компензације за жртве холокауста у Другом светском рату.

2001 – Политички лидери Македонаца и Албанаца потписали су у Охриду мировни споразум којим су окончани вишемесечни сукоби ове две етничке заједнице у Македонији.

2009 – Преминуо је Лес Паул (Лестер Wиллиам Полсфусс) амерички музичар, гитариста и иноватор, заслужан за бројна унапређења модерних електричних инструмената и унапређивање техника снимања музике. Добитник је два Гремија за албум „Лес Паул &амп Фриендс: Америцан Маде, Wорлд Плаyед“.

2014 – У Србији су ступили на снагу нови медијски закони (о јавном информисању и медијима, електронским медијима и о јавним медијским сервисима) којима је предвиђено повлачење државе из власништва у медијима до 1. јула 2015.