Духовним и свјетовним садржајима прослављен Илиндан (ВИДЕО)

Фото: Бојан Д.Тошић © Соколац-срце Романије

Служењем литургије и чином ломљења славских колача у Цркви Светог пророка Илије на Сокоцу данас су прослављни крсна слава и Дан општине Соколац и слава овог храма.

Литургији су присуствовали представници општине Соколац, Трново, града Источно Сарајево и вјерни народ.

Фото: Бојан Д.Тошић © Соколац-срце Романије

Након литургије приређен је славски ручак у Парохијском дому.

Обиљежавање Илиндана почело је синоћ служењем вечерње службе у Цркви Светог пророка Илије и свечаном празничном литијом од овог храма до Централног споменика погинулим борцима.

Фото: Бојан Д.Тошић © Соколац-срце Романије

Одржана је и Духовна академија, за коју је сценарио, режију и техничку реализацију припремио Ђорђе Рајић, на којој је специјални гост била првакиња драме Народног позоришта у Београду од 1999. године Ивана Жигон.

Фото: Бојан Д.Тошић © Соколац-срце Романије

Она је синоћ рекла новинарима да јој је част доћи на Романију гдје, како је навела, живи посебан дух и поклич за слободом која је толико потребна данас свакој души.

Жигонова је истакла да је у малој групи „Илиндански бисери“ основаној поводом овог празника, њен син Стево Жигон први пут наступио са три дјевојке које су говориле пјесме соколачке младе пјесникиње Милице Боровчанин.

Фото: Бојан Д.Тошић © Соколац-срце Романије

На духовној академији, своје стихове говорио је пјесник Горан Врачар, а наступали су појци Ђорђе Вујичић и Стојан Чупић, гуслар Илија Работа и КУД „Романијска луча“.