Ученици Средњошколског центра /СШЦ/ „Милутин Миланковић“ из Милића освојили су грант од 3.000 КМ за пројекат „Како бисмо дали допринос повећању конкурентности младих из Милића на тржишту рада“, чији је циљ повећати пословне и предузетничке вјештине код младих.
У тиму милићког средњошколског центра који је учествовао на првој „Апшифт“ /Upshift/ радионици намијењеној за тимове младих од 16 до 24 година, који у својим локалним заједницама примјећују неки проблем и желе да раде на његовом рјешавању, учествовале су ученице Невена Мировић, Анђела Миловчевић, Оља Бабић и Таша Станковић, уз подршку ментора Тање Шњегота и професора Бранке Милошевић.
Ученица Невена Мировић изјавила је новинарима да је ово други пут да освајају награду и да су се у пројекту позабавиле проблемом неразвијеност пословних и предузетничких вјештина код младих који планирају да ријеше у три дијела, између осталог кроз фестивал запошљавања и платформу ЕЗОП.
Анђела Миловчевић истиче да скраћеница ЕЗОП значи – едукација, запошљавање, оснаживање и предузетништво и да ће имати образац у виду гугл форме, гдје млади могу да се пријаве, након чега ће бити спојени са послодавцима.
„На платформи, коју планирамо да направимо до краја љета, биће објављени подкасти које ће снимати наша `Ученичка телевизија`, која је дио прошлогодишњег Апшифт пројекта“, додаје Миловчевићева.
Таша Станковић наглашава да је методологија Апшифт програма заснована на рјешавању проблема младих у заједници и да је пројекат „Како бисмо дали допринос повећању конкурентности младих из Милића на тржишту рада?“, комплекснији у односу на прошлогодишњи и да је пред тимом средњошколки тежак посао.
Оља Бабић каже да је пројекат настао као потреба да се талентовани млади људи истакну и дођу до изражаја јер нису увијек у првом плану и ријетко се може чути о талентима младих.
„Жељеле смо да искоритимо прилику да оснажимо младе из наше локалне зајаднице да његују таленте које имају и да теже ка остварењу онога што желе“, истиче Бабићева.
Професор Бранка Милошевић сматра да су ученици заслужни за награду на пројекту и да су они најјача карика у томе.
„То је наша екипа која има велико искуство у раду, тако да залагање професора није било неопходно. Оне су већ уходане, газе храбро и освајају прва мјеста. Мислим да ће и овај, као и претходни Апшифт пројекат, бити успјешно реализован“, вјерује она.
Радионица на којој су учествовале милићке средњошколке одржана је од 17. до 19. маја у Сарајеву.
Заједничка Апшифт радионица БиХ и Републике Србије организује се у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и организацијом Џенезис пројект.