Обилне падавине изазвале су бројне проблеме у сјеверозападном дијелу Републике Српске. У Костајници је проглашено ванредно стање. На подручју општине Нови Град усложњава се ситуација са водостајима ријека Уне и Сане и све надлежне службе су на терену. И у Приједору су поплављени стамбени објекти и пољопривредно земљиште.
Начелник Новог Града Мирослав Дрљача рекао је да је водостај ријеке Уне 503 центиметра, седам мање од квоте кад се проглашавају ванредне мјере одбране од поплава.
– Забрињавају информације да водостај ријеке Уне у горњем току и даље расте што указује да ће водостај у Новом Граду ускоро бити 510 центиметара – рекао је он.
Код Новог Града излила се ријека Јапра у Сухачи и поплавила осам стамбених објеката.
У Приједору је највише угрожено приградско насеље Рашковац, гдје је заплављено тридесетак објеката, а вода пријети и осталим кућама и пољопривредном земљишту.
Опасност пријети Костајници са хрватске стране Уне и зато је је проглашено ванредно стање. Поплавом је угрожено више стамбених објеката, заплављени су помоћни објекти, а велика је штета је на пољопривредним усјевима, који су под водом.
Уна, Сана и Сава настављају да расту, киша у овом дијелу Српске повремено и даље пада, а падавине су најављене и за ноћас и сутра.
Републичка управа Цивилне заштите Републике Српске прати стање на терену.
Од поноћи, због високе акумулације Хидроелектрана Бочац контролисано испушта воду. Сценарио из 2014. године, не би се требало да се понови ни по једном параметру, рекао је за РТРС директор ХЕ Бочац Горан Милановић.