Јелена Мајсторовић, шефица Групе за спречавање прекршаја и кријумчарења Регионалне канцеларије Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ у Бањалуци, која је прије неколико мјесеци хапшена, суспендована је, те јој је умањена плата, баш као и неколицини њених радних колега обухваћених истом полицијском акцијом.

Уз Мајсторовићеву, подсјетимо, хапшени су и радници УИО БиХ Стево Савић, Раденко Поповић, Владимир Пузић, Владимир Ђурђевић и Елвис Џаферагић.

„Против свих наведених службеника покренути су дисциплински поступци у УИО БиХ. У складу са свим важећим прописима, сва наведена лица су суспендована са радних мјеста до даљег, а за вријеме суспензије примају 70 одсто плате из мјесеца који је претходио мјесецу у којем је изречена суспензија с радног мјеста“, рекао је за „Независне новине“ Ратко Ковачевић, начелник Одјељења за комуникације и међународну сарадњу у УИО БиХ.

Подсјетимо, Мајсторовићева и њене радне колеге ухапшени су 21. децембра прошле године, у акцији „Бренд 4“, коју су извели Државна агенција за истраге и заштиту (СИПА) и Тужилаштво БиХ.

Након испитивања осумњичених, поступајући тужилац Тужилаштва БиХ затражио је мјере забране за Пузића, Џаферагића и Ђурђевића. Сви они су, како је тада саопштено из Тужилаштва БиХ, запослени у Групи за спречавање прекршаја и кријумчарења Регионалне канцеларије УИО у Бањалуци. Осталима је суд одредио притвор.

Међутим, у јануару је Суд БиХ укинуо притвор Мајсторовићевој, Поповићу и Савићу, те им одредио мјере забране.

Подсјећања ради, припадници СИПА су и средином маја прошле године улазили у просторије УИО, те износили документацију, а и тада је под њиховом лупом био рад Мајсторовићеве.

Мајсторовићева је, иначе, већ дуже вријеме предмет интересовања медија. За њу, наиме, постоје тврдње да је члан групе која је узимала новац од власника трговина. Како је раније објављено, због боје своје униформе међу власницима трговина познати су као „црнокошуљаши“.

Према писању медија, група инспектора на челу са Јеленом Мајсторовић улазила је у радње и од власника тражила новац како не би контролисала њихово пословање.

Медији су писали и да је СИПА утврдила да су ови инспектори најмање десет пута током 2017. и 2018. године користили своје позиције и уцјеном тражили мито од трговаца, а најмање четири пута су им незаконито одузели накит, вриједан више од 200.000 марака.

„Шефица из пореске“, како су је медији назвали, власница је, тврди се, и импозантне имовинске картице.

Објављено је и да Јелена Мајсторовић ради у УИО БиХ од фебруара 2013. године, те да је десет година раније добила отказ у једној банци у Прњавору, а која је Мајсторовићеву тужила и она је 2005. осуђена на условну казну затвора.

Пресуда је, додаје се, на њен захтјев избрисана из евиденције суда 2016. године, у вријеме када је већ три године радила по уговору за УИО БиХ. Недуго након брисања пресуде, у априлу 2018. године Мајсторовићева је примљена као државна службеница у Одсјек за порезе, а крајем 2018. године је привремено постављена за шефицу Групе, те на ту позицију 2020. године именована за стално.