Влада Србије ће се трудити да у наредном периоду одржи континуитет подршке рађању деце, као и кроз директне субвенције за људе које имају децу, јер је породица гарант опстанка друштва и државе, поручила је данас премијерка Ана Брнабић.
На првој националној конференцији о породици „Србија – наша породица“, Брнабић је навела да све што држава ради кроз повећање плата и пензија, отварање нових радних места и других улагања, нема смисла уколико се не учини нешто да се већи број деце рађа и тиме обезбеди да Србија опстане и буде јача.
„Инвестирање у здравство, нове школе, културу и подизање Србије, то нема никаквог смисла уколико не учинимо нешто да нас има више и тиме обезбедимо да Србија опстане и да у будућности буде јача, а кључ тога је у броју рођене деце и јачини наших породица. Све што ми као Влада Србије радимо је у ствари пронаталитетна политика“, поручила је Брнабић.
Навела је да су све пронаталитетне мере које држава доноси као директну подршку рађању, попут субвенције за станове и давање новца за прво, друго, треће и четврто дете, само бонус и да су најважније активности државе на побољшању квалитета живота грађана, јер то допринети и већем рађању деце.
„Ако будемо имали бољи квалитет живота имаћемо све више деце. Трудићемо се да као Влада одржимо контитуитет све већег улагања и у системе подршке директне субвенције за људе који имају децу“, рекла је Брнабић.
Подсетила је да је од 1. јануара родитељски додатак повећан за рођење првог, другог, трећег и четвртог детета.
Указала је и да држава пружа подршку грађанима да се остваре као родитељи кроз вантелесну оплодњу.
Подсећа да су та права проширена од 2018. године, а прошле године три пута увођењем неограничених покушаја вантелесне оплодње за прво дете, повећањем броја покушаја за друго дете, подизање старосне границе за жене са 43 на 45 година живота…
„Хвала на иницирању овакве конференције, као народ и држава треба више да говоримо о овој теми. Поносна сам што смо заједно са председником Србије Александром Вучићем успели напорним радом да ову тему наметнемо као најважнију тему нашег друштва“, рекла је Брнабић.
Навела је да да се у нашој земљи не рађа довољно деце, да имамо све старију популацију, али и да постоје неки охабрујући трендови који показују да се рађа више у односу на претходне године.
Указала је да је у јануару и фебруару ове године за око пет одсто више рођених беба него у истом периоду претходне године.
Брнабић је изнела пет стратешких циљева које ће држава реализовати у будућности, попут унапређења квалитета живота и већег фокуса на равномермном регионалном развоју, јер су градови средње величине, регионални центри кључни фактор за демографију у нашој земљи, како би с еспречила интерна миграција.
Затим субвенције за куповину прве некретнине за маме до 20.000. евра, које је држава издвојила ове године, али је, како објашњава, Влада Србије изменила ту уредбу и боље је прецизирила како се не би понављали проблеми са закључивањем уговора какви су постојали пре одобрене субвенције.
„Новом уредбом смо омогућили да се поново размотре случајеви где су људи имали право на субвенцију, а нису је добили због неке процедуралне грешке. Тако да ћемо видети да помогнемо све већем броју породица и младих мајки“, рекла је Брнабић.
Навела је да ће доћи до измена закона о финансијској подршци породицама са децом у којима ће бити фокус на мајкама предузетницама, којима ће се омогућити право да и њихови партнери користе право на негу детета након три месеца од рођења детета и да мајке предузетнице које роде троје или више деце имају право на одсуство од две године.
„Размишљамо још у ком ћемо правцу, али свакако идемо са наредним изменама закона о финансијској подршци породицама са децом“, рекла је премијерка.
Додала је да мора више да се улаже и у предшколско образовање, уколико желимо да у будућности имамо јаку и успешну земљу.
„У овом тренутку нам фали 11.000 места у вртићима да бисмо имали најбоље европске стандарде. Захваљујем свим партнерима који раде заједно са нама на томе да отворимо нове вртиће“, рекла је Брнабић.
Навела је и да се ради на три важне стратегије – за репродуктивно здравље, подстицај рађања и на стратегији о старењу.
Министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић, навела је да је циљ конференције да се заједнички сагледа шта може да се учини како би се подржала и ојачала породица и рађало више деце.
„Нема ништа вредније од рађања новог живота и нема већег задатка од родитељства. Све почиње и завршава се у породици. Наши лични и професионални успеси зависе од тоига колико је јака и сигурна породица из које потичемо“, рекла је Кисић.
Казала је да јако и сигурно породично окружење ствара снажну економију, а снажна економиња јаку државу, те да је ресорно министарство стратешки и финансијски спремно да институцију породице подржи и оснажи у сваком смислу.
„Заштитити породицу у свету који се убрзано мења највећи је изазов и најодговорнији задатак којем ће ресорно министарство посветити пажњу уз подршку председника Србије и председнице Владе“, рекла је Кисић, преноси Танјуг.
Најавила је да ће у наредном периоду ресорно министарство формирати радну групу која ће пружати логистичку, стратешку и финансијску подршку за креирање локалних пронаталитетних мера.
Председник Народне скупштине Владимир Орлић навео је да се озбиљна државе препознаје и по томе што њени представници високо на листи приоритета стављају питање породице и додао да се из године у годину у овој области постижу све бољи резултати.
„Резултати које смо постигли претходних година показују и потврђују да можемо са поносом да кажемо да имамо државу. Можемо да будемо поносни што се из године у годину постижу бољи резултати“, рекао је Орлић.