Према информацијама до којих је дошао и које су у посједу портала „Соколац-срце Романије“ (аудио снимци) неколико послодаваца и приватних предузетника на подручју општине Соколац већ дужи временски период врше мобинг и психичка насиља над својим радницима.
Неколико радника који су се обратили на адресу наше редакције, а који за сада желе остати анонимни наводе да се ти власници према њима односе као према робовима, да им се не исплаћују Законом предвиђене минималне зараде и да свакоднево на раду трпе психичко насиље, омаловажавање, понижавање и малтретирање.
Уколико се мобинг ових радника настави и у наредним данима, редакција портала „Соколац-срце Романије“ своја сазнања и аудио снимке ће објавити јавно и исте доставити Инспекцији рада Републичке управе за инспекцијске послове.
Суграђани, уколико сте и ви жртва МОБИНГА позивамо Вас да се обратите Инспекторату Републике Српске (051 334 627, uprava@inspektorat.vladars.net) или на мејл адресу redakcija@opstinasokolac.net како би се неодговорни послодавци адекватно сакнционисали, а овакве појаве свеле на минимум.
Шта спада под мобинг?
Можемо рећи да ова појава има три главне одлике:
- постојање насилног понашања (од стране једне или више особа ка жртви мобинга)
- траје дужи временски период и стално напредује (јер мобинг заправо настаје из конфликта који никад није решен и који је ескалирао; конфликт се продубљује и појачава)
- настајање и нарастање дисбаланса моћи у међуљудским односима (што је практично дефиниција насиља)
Услед овога, жртва мобинга се налази под све већим стресом који постаје неподношљив. Она је принуђена да се заштити било у компанији, било ван ње. Прича се, најчешће, завршава отказом и дуготрајним судским поступком. Мобинг има озбиљне последице, како по жртву мобинга, њену породицу, а тако и по фирму у цјелини.