Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Саво Минић рекао је данас на Сокоцу да ће ове године у говедарству за набавку музних грла бити издвојено више од два милиона КМ, те да ће Министарство у сарадњи са ветеринарско-сточарским центром кренути у пројекат банке гена који ће омогућити боља сјемена за музна грла.
Минић, који је данас посјетио газдинство Миломира и Николе Зорановића у селу Озерковићи код Сокоца, изјавио је новинарима да Влада Републике Српске и ресорно министарство морају водити рачуна о људима који су остали у руралним крајевима и који се баве пољопривредном производњом.
„Осјетио сам потребу да дођем и обиђем једног оваквог домаћина, одликованог борца, човјека који је породично домаћинство задржао у смислу реалног опстанка Републике Српске. То је битна ствар и лично ћу се потрудити да управо оваква породична газдинства и људи нађу могућност да опстану и својим радом створе средства за нормалан живот“, обећао је Минић.
Он је навео да је на Сокоцу планирана изградња објеката за прераду млијека, што би требало бити завршено у наредне двије године, а пољопривредницима ће обезбиједити најмање двије опције за дистрибуцију млијека.
„Овако још имамо монопол на једној страни. Цијена је одређена тржиштем и њих одређују мљекаре. Ми смо тога свјесни и један од разлога зашто смо размишљали да идемо на подршку по грлу је тај да премирамо производњу“, навео је Минић.
Он каже да ће Министарство у Правилнику о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села морати направити диференцијацију између пољопривредника који раде у суровијим условима и оних који раде у равничарским предјелима, гдје су много бољи услови производње.
Миломир Зорановић, чији је син Никола власник фарме музних грла у Озерковићима, новинарима је рекао да је један од основних проблема са којим се сусрећу пољопривредници на Сокоцу тај што немају довољно обрадивих површина.
„Имамо Гласиначко поље гдје је обрадива земља солидног квалитета, али је дата под концесију, тако да смо ми који гравитирамо том подручју остали без земље и принуђени смо да обрађујемо доста лошу земљу која је каменита и која се не може се обрађивати машинама“, рекао је Зорановић.
Он је нагласио да тренутно има око 20 музних грла, да у зимском периоду мљекари преда између 4.000 и 5.0000 литара млијека, а у љетном између 8.000 и 9.000 литара, те додаје да би тржишна цијена требала бити виша.
Зорановић је истакао да му је како значајна и подршка Министарства у виду премија, у новом Правилнику обећан им је подстицај и по музном грлу, а од велике користи пољопривредницима у овом крају била би нова механизација.
У посјети фарми музних грла у соколачком селу Озерковићи били су и народни посланик Страхиња Башевић и директор Ветеринарске станице на Сокоцу Мирко Станишић.