Пројекат “Декарбонизација енергетског сектора у Босни и Херцеговини”(DecES), који имплементира Немачка организација за међународну сарадњу (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH), а финансира Министарство за економску сарадњу и развој Савезне Републике Њемачке (BMZ), има за циљ да унаприједи и ојача оквирне услове за декарбонизацију енергетског сектора са фокусом на промоцију енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије кроз пројекте енергетских заједница. Пројекат се реализује у сарадњи са Министарством спољне трговине и економских односа БиХ. Позив за пријаву пројектне идеје за заједнице обновљивих извора енергије (ЗОЕ) објавио је DecES и то за јединице локалне самоуправе, јавна предузећа, невладине организације, мала и средња предузећа и појединце.

Након проведене процедуре избора, пројектна идеја Општине Соколац је одабрана за пружање техничке асистенције и припрему пословног плана, те је уз пројекат града Мостара ово једина пословна идеја из БиХ. Пословни план ће служити за дефинисање правца развоја идеје и обезбјеђење финансијских средстава за реализацију пројекта.

Пословни план Општине Соколац ће обухватити два концепта: инсталација фотонапонских панела по концепту ЗОЕ, као и инсталацију топлотне пумпе. Чланове ЗОЕ, поред Општине Соколац, чине ЈУ Спортско-рекреативни центар “Гласинац” Соколац, ЈУ Основна школа “Соколац” Соколац и ЈУ Средњошколски центар “Василије Острошки” Соколац, који се удружују с циљем коришћења обновљивих извора енергије за производњу електричне енергије првенствено ради задовољења властитих енергетских потреба. Важно је истаћи да је заједница обновљиве енергије организациони модел којим ће Општина Соколац ефикасно и економично ријешити проблем са високим енергетским трошковима институција за које је надлежна.

У периоду од 20.02. до 24.02.2023. године чланови радне групе, учествовали су на студијском путовању „Размјена информација о правном оквиру и пракси у успостављању енергетских заједница у Аустрији“ чију организацију је провео GIZ. Општину Соколац представљала је Милијана Иванић из Одјељења за локални развој.

„Циљ студијског путовања био је да видимо и добијемо информације о доброј пракси у успостављању и функционисању заједница обновљиве енергије од надлежних институција и чланова постојећих заједница обновљиве енергије у Аустрији. Током петодневног боравка у Бечу успостављен је контакт са релевантним аустријским институцијама: Аустријска агенција за енергију (Austrian Energy Agency), Општина Баден, Министарство за енергију и климу (Federal Ministry for Climate Action, Environment, Energy, Mobility, Innovation and Technology (BMK)), Регулаторни орган (E-control) Wien Energie и Секретаријат енергетске заједнице (Energy Community Secretariat)“ – рекла је Иванић.

Чланови радне групе имали су прилику да разговарају о правним облицима енергетских заједница у Аустрији, могућим начинима информисања јавности о процедурама за оснивање заједница и субвенцијама, условима и процедури за прикључење фотонапонске електране на дистрибутивну мрежу, као и о другим питањима са којима се енергетске заједнице у пракси суочавају.

1 КОМЕНТАР

  1. […] Poslovni plan opštine Sokolac će obuhvatiti dva koncepta – instalaciju fotonaponskih panela po konceptu, kao i instalaciju toplotne pumpe.Članove zajednice obnovljivih izvora energije, osim sokolačke opštine, čine Sportsko-rekreativni centar “Glasinac”, Osnovna škola “Sokolac” i Srednjoškolski centar “Vasilije Ostroški” koji se udružuju s ciljem korišćenja obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije prvenstveno radi zadovoljenja vlastitih energetskih potreba.Zajednica obnovljive energije organizacioni model kojim će opština Sokolac efikasno i ekonomično riješiti problem sa visokim energetskim troškovima institucija za koje je nadležna. […]

Comments are closed.