Дестабилизацијом тржишта и производних погона након почетка рата у Украјини, пред бх. прерађивачима тешка је и неизвјесна сезона.
Прехрамбена индустрија је у проблемима јер у фабрикама недостаје амбалаже. У предузећима која се баве прерадом и конзервисањем воћа и поврћа кажу да због овог проблема не могу да уговарају количине за откуп.
Пред произвођачима је тешка и неизвјесна сезона. У ово доба године повртлари би већ требали имати план сјетве поврћа за предстојећу сезону. Међутим, организована производња доведена је у питање – амбалажа ове године диктира количине и цијене готових производа.
„У зависности од набавке амбалаже и количине коју успијемо обезбиједити позиционираћемо се према укупној овогодишњој производњи“, каже Стево Филиповић, директор ПИ Сава Семберија.
„У једној тегли производа учешће, конкретно, саме паприке је сишло испод 30%, што некад није био случај. Проблем је не само са стакленом него генерално с амбалажом и настојаћемо путем наших конзулата и представништава да видимо на који начин можемо помоћи нашим великим произвођачима“, наводи Саво Минић, министар пољопривреде шумарства и водопривреде РС-а (СНСД).
Овогодишњим Правилником за расподјелу подстицаја у пољопривреди, тврде у ресорном министарству, предвиђене су мјере за складишне и пакерајске капацитете, као и набавка амбалаже. У фабрици Сава Семберија ових дана планирају састанак с око 400 пољопривредних произвођача коопераната из Босне и Херцеговине како би договорили потребне количине и висину откупне цијене за овогодишњу сезону прераде.
„Надамо се да ћемо успјети у производни процес ући потпуно спремни. Тренутно радимо лист купуса за тржиште Дубаија и џем од шипурка. Паралелно се ради парцијално и ремонт фабрике и надамо се да ћемо бити потпуно спремни за овогодишњу производњу“, истиче Филиповић.
Цијене свих фактора производње знатно су више, што ће свакако утицати и на цијену финалног производа.
„Јако је скупо и гориво и репроматријал, многи произвођачи су одустали. Упитно је и каква ће бити цијена и колике ће бити количине“, каже пољопривредни произвођач Младен Лазић.
С обзиром на то да плате и куповна моћ грађана не прате повећање цијена, произвођачи су забринути да ће увозна, јефтина роба тек сада преовладати на домаћем тржишту, преноси ФТВ.