На позив начелника општине Милована Бјелице, предсједник Подручне привредне коморе Источно Сарајево и директор предузећа „Гријање инвест“ Пале Љубиша Танић посјетио је данас са сарадницима општину Соколац.
Танић, који је стручњак за термотехнику у коју спада и област даљинског гријања, разговарао је са начелником Бјелицом о актуелном проблему, ријешавању даљинског гријања у ужем градском језгру општине Соколац.
– Тај проблем постоји дужи низ година и ми ћемо заједно покушати да пронађемо оптимална рјешења. У току смо и знамо да су протеклих година прављене студије и покушаји да се тај проблем ријеши уз подршку Европске банке за обнову и развој, договорили смо се да обновимо те контакте уз додатак да у наредних мјесец до мјесец и по дана наш тим сагледа постојећу докуменатцију, изврши анализу промјена стања у односу на период кад су рађене те студије, како би пред потенцијалне донаторе и кредиторе изашли са јасним захтјевима, рјешењима и покушајем да обезбједимо одређена средства. Свјесни смо да општина Соколац није у прилици да сама изнесе овај велики пројекат, али постоји велика жеља да се укључи, да сагледамо капацитете и могућности, власничке односе, позицију топлане, да видимо хоћемо ли се бавити комбинованом производњом топлоте и електричне енергије. Свједоци смо колико је порасла цијена елекричне енергије што повећава важност комбиноване производње електричне енергије и топлоте из дрвета, тако да слиједи активан приступ овом послу и након тога упућивање захтјева који могу бити од помоћи ријешавању овог пројекта, казао је Танић.
Начелник Бјелица објаснио је да већ скоро десет година покушавају ријешити ово питање, да је пословање Комуналног предузећа отежано, те да су мрежа и котловница дотрајале.
– Европска банка је финансирала израду студије и идејног пројекта даљинског гријања у Сокоцу који је подразумијевао проширење производње топлотне енергије за 4 MW а разматрана је и комбинација производње електричне енергије на биомасу од око 1,1 MW. Влада Републике Српске тада нам је дала сагласност за јавно-приватно партнерство. Због више фактора дошло је до одлагања реализације овог пројекта. Господина Танића сам замолио да се укључи у рјешавање овог проблема. Настављамо активности убрзано у наредном периоду с надом да ћемо ући у реализацију овог пројекта по фазама. Прва фаза би била реконструкција објекта саме топлане и постојеће мреже, док би проширење топловодне мреже било реализовано у наредним фазама. У овом моменту покривамо мање од 30.000 квадрата гријне површине, с тим што смо студијом и анкетама дошли до податка да постоји потреба за око 140.000 квадрата, рекао је Бјелица и додао да настављају да раде на ријешавању овог питања с надом да ће успјети доћи до реализације и резултата, са приоритетом обнављања самог објекта котловнице и реконструкција котлова и дотрајале топловодне мреже.