Влада Републике Српске донијела је данас Одлуку о проглашењу Споменика природе „Црвене стијене“, којом се ово подручје ставља под заштиту ради очувања репрезентативних и атрактивних геоморфолошких и пејзажних обиљежја западног обода планине Романије.

Овим је Влада позитивно одговорила на иницијативу Планинарског друштва „Гласинац“ и Општине Соколац.

Начелник општине Соколац Милован Бјелица задовољан је што је овај важан посао приведен крају и што сада Романија има и свој заштићени дио.

“Планинари Гласинца су покренули ову причу, а одмах су подржани од стране општинске управе и мене лично. Ангажовали смо и платили стручњаке са Шумарског факултета Универзитета у Бањој Луци који су урадили стручни дио посла (Елаборат) како би смо убрзали процедуру. За ову историјску одлуку посебну захвалност дугујемо Влади Републике Српске и декану Шумарског факултета Маријани Каповић Соломун који су схватили наше потребе и напоре да Романију ставимо на туристичку мапу Српске“ – рекао је Бјелица.

Споменик природе „Црвене стијене“ простире се на подручју општина Пале и Соколац, у укупној површини од 15,1 хектара.

Управљање Спомеником природе „Црвене стијене“ повјерава се Јавном предузећу шумарства Шуме Републике Српске, Шумском газдинству Јахорина, Пале и Шумском газдинству Романија, Соколац.

Након стављања Црвених стијена под заштиту, у Републици Српској постојe 34 заштићена подручја, чија укупна површина износи 73.038,43 кетара, а што представља 2,96 одсто територије Републике Српске, наводи се у саопштењу.