Фото: Соколац-срце Романије

Мљекари са подручја општине Соколац су током прошле 2022. године мљекарама испоручили 3.347.000 литара млијека, што је за око 83.000 литара више у односу на претходну годину која је била рекордна.

Према ријечима вишег стручног сарадника за пољопривреду у општини Соколац Славише Кнежевића ово је рекордна производња у односу на све претходне године.

– И поред свих потешкоћа које пратиле производњу млијека, међу којима је раст цијена сточне хране, горива, као и репроматеријала, откупна цијена млијека се није значајно повећавала. С тим у вези, мислим да је велики утицај да се не смањи производња млијека имала општина Соколац која је током прошле године дала премију у износу од 10 пфенинга по једном литру испорученог млијека – навео је Кнежевић и додао:

– Са подручја наше општине је током 2012. године откупљивачима испоручено 975.320 литара, што значи да се сада производи за око 2.300.000 литара више и то довољно говори колико је на овом простору унапријеђен овај вид пољопривредне производње. Произвођачи и откупљивачи су озбиљно схватили своје улоге у процесу производње млијека, а локална заједница је у складу са својим могућностима помогла, па је током претходних година подијељено преко тридесет лактофриза на територијама гдје се врши испорука млијека – нагласио је он.

Значајна производња млијека продата је сталним купцима испоруком на адресу и утрошена за производњу кајмака, те за потрошњу у властитом домаћинству. Све то, указује да се на овом романијском подручју производе знатно веће количине млијека од наведених литара испоручених откупљивачима.

Кнежевић се осврнуо на рентабилност производње пољопривредних произвођача млијека:

– Ако је просјечна откупна цијена млијека од 80 до 88 пфенинга у зависности од квалитета, те да је премија од ресорног министарства 25 пфенинга и буџета општине 10 пфенинга по литру испорученог млијека, дођемо до податка су ови произвођачи у прошлој години остварили 3.800.000 КМ. То је произведена нова вриједност, чиме се не може похвалити ниједан привредни субјект на подручју општине – закључио је Кнежевић.

Билећка мљекара „Пађени“ је у прошлој години откупила 2.620.000 литра сировог млијека, а сарајевска мљекара „Милкос“ 726.400 литара, од 190 пољопривредних произвођача и једног правног субјекта.

– Фарма „Романија“ је као правни субјект током прошле године испоручила мљекари 177.000 литара. Од индивидуалних пољопривредних произвођача убједљиво је највише млијека испоручено са пољопривредног газдинства Милинка Ђерића и Соколовића 165.900 литара. Други је Бојан Обрадовић са 95.350 литара, такође из села Соколовићи, а трећа је Јована Солдар из села Сијерци са 79.500 литара млијека. Затим слиједи Давор Орашанин из Жљебова са 78.154 литра, Снежана Батинић из Бјелосављевића 65.000 литара, Никола Зорановић 64.800 литара, Александар Јанковић из Новог Села 63.800 литара, Саша Каповић 57.800, Милан Добриловић 56.200, Дарко Шука 53.700, те Владанка Марић из Ћаварина 50.190 литара сировог млијека. На основу списка, долазимо до податка да је више од стотину пољопривредних произвођача испоручило преко 10.000 литара млијека – истакао је он.

Кнежевић је најавио да ће за неколико дана Министарство за пољопривреду, шумарство и водопривреду Републике Српске објавити нови Правилник о подстицајима за текућу годину.

Рођена 26. априла 1988. године у Сарајеву. Основну и средњу школу завршила у Сокоцу. У Источном Сарајеву на Филозофском факултету студирала журналистику (2007–2013) и стекла звање дипломирани новинар. Запослена у Инфо центру Соколац од 2013. године.