Суд правде Европске уније одлучио је у корист Шпаније да искључи Косово из учешћа у Организацији европских регулатора за електронске комуникације (ОРЕЦЕ), преноси Демокрација.
Како преносе шпански медији, у пресуди која је објављена данас, Врховни суд ЕУ сматра да Европска комисија, која је 2019. дозволила Косову* да учествује у радним групама овог тела, није била „надлежна“ да одобри такву одлуку, истичући да је његова једина функција у ОРЕЦЕ-у да „контролише правилно функционисање прописа“.
Међутим, судије Европског суда правде тврде да њихов став нема никакве везе са чињеницом да Косово* није признато као суверена држава у оквиру Европске уније.
Спор је настао у марту 2019.године, када је Европска комисија овластила неколико балканских земаља, укључујући Косово*, да учествују у активностима сарадње између националних регулаторних органа и ОРЕЦЕ-а.
Три месеца након ове одлуке, Шпанија је поднела жалбу Општем суду Европске уније за њено поништавање. Држава се у аргументацији бранила да извршна власт заједнице није имала надлежност да једнострано поставља стандарде рада и истакла да се „Косово* не може сматрати „трећом земљом“ која има капацитет да учествује у органима као што је ОРЕЦЕ“, преноси Газета 10.
Иако је Општи суд првобитно одбио шпанску жалбу, Шпанија није одустала, жалећи се највишим инстанцама.
Упркос свему, а како „не би угрозио учешће Косова* у БЕРЕЦ-у“, европски суд је одлучио да сачува ефекте одлуке Комисије до доношења нових правила рада између БЕРЕЦ-а и државних органа Косова*.
Према суду, ова ванредна ситуација мора да се реши у року од највише шест месеци, преноси Косово онлајн.