back to top
27. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Од јануара хитно кориговање цијене откупног млијека

Први регионални састанак удружења мљекара Сарајевско-романијске регије

- Оглас -

У Сокоцу је јуче одржан први регионални састанак три удружења мљекара Сарајевско-романијске регије, односно произвођача са подручја општина Соколац, Хан Пијесак и Рогатица, а присутни су били и представници Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди Подручна јединица Источно Сарајево. Разматрани су егзистенцијални проблеми са којима се мљекари тренутно сусрећу, а чије рјешавање је кључно за одрживост производње. Донесен је закључак да се у јануару 2023. године упути захтјев Мљекари „Пађени“ како би се кориговала цијена откупног млијека.

Предсједник Удружења „Благо Романије“ Саша Каповић подсјећа да фармери морају наступати заједно и сложно уколико желе да остваре своја права.

– Свако од ова три удружења се, у погледу бенефита и подстицаја, ослања на локалне заједнице. Према државном нивоу морамо наступати заједнички и тражити већу премију за фармере, који живе и обитавају на надморској висини изнад 600 метара, због отежаних услова приликом исхране стоке те недостатка земљишта обрадиве површине. Донесен је закључак да се поднесе захтјев према највећем откупљивачу млијека – Мљекари „Пађени“ из Билеће, кроз који желимо да изразимо незадовољство откупном цијеном млијека – додао је Каповић.

Евидентно је да је у све три општине дошло до пада производње млијека, о чему је било ријечи на поменутом састанку.

– То је посљедица наглог скока инпута од 60 до 100 одсто у самој производњи, а цијена откупног млијека се повећала за свега 20 пфенинга. Дакле, откупљивачи нису пратили цијене које су расле у инпутима у производњи, што је резултовало пад производње. Из наведених разлога, од јануара тражимо већу цијену откупа од 1 КМ. Још једна проблематика, о којој смо говорили, је лимитирана производња до 5.000 литара и преко 5.000 литара млијека. Као предсједник Удружења, не слажем се са таквим раздвајањем. Иако у свом домаћинству остварујем ту производњу преко 5.000 литара и предајем млијеко по вишој цијени, није у реду да произвођачу који произведе мање литара, а млијеко исте класе, плаћају јефтиније по литру. Такође, познато је да на одређеним дијеловима општине постоје сабирни лактофризи, гдје лично произвођачи довозе своје млијеко, те у том погледу откупљивач нема никакве трошкове. На тим сабирним мјестима прикупи се преко 6.000 литара млијека на мјесечном нивоу, а фармери троше своје ресурсе, гориво и вријеме. Сматрамо да им се треба дати већа цијена – појаснио је он и констатовао да ће у наредном периоду бити још сличних састанака, како би се на вријеме спијечили овакви и слични проблеми.

На састанку је констатовано да уколико Мљекара „Пађени“ не буде имала разумијевање за упућени захтјев, фармери ће заједно одлучити који ће бити њихов сљедећи потез за изналажење рјешења.

Јелена Маринковић
Јелена Маринковић
Рођена 28. августа 1989. године у Зеници. Основну школу и гимназију завршила у Сокоцу. Дипломирала је Новинарство 2013. године на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву. У ЈП "Инфо центар" Соколац запослена од 2015. године. Тренутно обавља функцију главног и одговорног уредника.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
overcast clouds
6.1 ° C
6.1 °
6.1 °
89 %
2.9kmh
100 %
Пон
6 °
Уто
10 °
Сре
9 °
Чет
8 °
Пет
6 °