back to top
7. април 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Мистерије Николе Тесле (12): Маркони у Мусолинијевом загрљају

Аутор: Владимир Ђурић Ђура

- Оглас -

Гуљелмо Маркони је у очима Нијемаца био непријатељ, поготово када је дошло до Првог свјетског рата, када су информације које су се слале путем бежичне телеграфије биле пресудне за војне акције.

У априлу 1915. Телефункен је тужио Марконија за крађу патента од Николе Тесле и он је морао да се појави на суђењу у Њујорку. Маркони је допутовао бродом “Лузитанија” и рекао да је срећан што је преживио, јер је могао да види перископе три њемачке војне подморнице које су пратиле брод.

На априлском суђењу у Њујорку, Михајло Пупин је подржао Марконија као творца патента за радио и бежичну телеграфију, премда је рекао да су оригиналне идеје његове, а не Теслине. Пупин је на тај начин тада смртно увредио Теслу. Тесла је изнио своје доказе, показао је судијама своје оригиналне документе које је Маркони плагирао, али узалуд.

Битка за патент

Изгледало је да ће Нијемци изгубити битку за патент, те да ће легална дозвола бити додијељена Марконију, да развија своју компанију још више. Та чињеница је могла озбиљно наудити Нијемцима и на бојном пољу, јер би Американци и Британци постали лидери на пољу радија и бежичне телеграфије.

Да ли су били заиста толико љути да због тога убију Марконија тешко је потврдити. Ипак, Марк Сајферт у студији о Тесли тврди да је велики путнички брод “Лузитанија” торпедован већ у мају 1915. године од стране њемачке подморнице како би се заправо извршио атентат на Марконија, који је требао да путује тим бродом. У тој великој бродској катастрофи страдале су 1.134 особе и велики товар оружја, које су Американци послали европским савезницима.

Маркони се под лажним именом укрцао на мањи брод “Сент Пол” и скоро тајно путовао из Њујорка, те је успио да преживи. Заиста се налазио на списку путника брода “Лузитанија”, који је торпедован. Када је ухапшен Џорџ Силвестер Вирек, међу документима који су код њега пронађени био је и план њемачких војних служби за торпедовање “Лузитаније”. Ови подаци довољно говоре о томе колико су животи великих проналазача у периоду ратног пожара били значајни.

Пловећа лабораторија

Попут Тесле, и Гуљелма Марконија су послије смрти пригрлили обожаваоци уфологије. Задњих десетак година свог живота Маркони је провео пловећи на својој великој јахти “Електра”, коју је назвао именом своје кћерке. На јахти, која је била нека врста пловеће лабораторије, вршио је бројне експерименте из области радиофоније и бежичног преноса енергије, те био обузет изумима смртоносног оружја. Био је фасциниран идејом антигравитације и слао сигнале ванземаљцима, баш као и Тесла.

Ступио је у редове Мусолинијеве фашистичке партије и 1936. Дучеу демонстрирао свој пројекат “таласног пиштоља” с парализирајућим зрацима. Мусолини је похвалио његов изум.

Маркони је у Италији послије своје смрти у Риму 1937. године, узроковане серијом срчаних напада, постао култна фигура са великим бројем сљедбеника. Његови фанови су тврдили да је Маркони лажирао своју смрт, те да се 1937. године јахтом превезао у Јужну Америку.

Дејвид Хачер Чилдерс у чланку о “Тесли и Марконију”, објављеном у магазину “Атлантис Рисинг”, пише да су му се на путу за Јужну Америку придружили научници Ландини и мистериозни Фулканели. Они су с другим научницима у џунглама Венецуеле радили на стварању Марконијевог соларног града у једном угашеном вулканском кратеру.

(Наставиће се)

Редакција
Редакцијаhttp://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
overcast clouds
-1.6 ° C
-1.6 °
-1.6 °
56 %
4.1kmh
100 %
Пон
0 °
Уто
5 °
Сре
8 °
Чет
7 °
Пет
13 °