back to top
11. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Мистерије Николе Тесле (9): Бежични пренос енергије

Аутор: Владимир Ђурић Ђура

- Оглас -

Познато је да је Гуљелмо Маркони, италијански физичар, радио као техничар у лабораторији Николе Тесле, те да је касније просто плагирао многе његове изуме – од проналаска радија до преноса бежичне енергије.

Тесла је често са ниподаштавањем говорио о Марконију, свјестан да га је покрао, а сународник Михајло Пупин га је нервирао, јер је отворено подржавао Марконија.

Епохални проналазак Михајла Пупина био је електрични резонатор, који је фактички омогућио селекцију фреквенција у радио-пријемницима. Електрична резонанција, за коју је експерт био Никола Тесла, као предмет изучавања привукла је Пупинову пажњу још 1892. и резултирала проналаском електричног струјног кола, које се данас универзално користи у свим радио-везама. Овај патент је Пупин продао компанији “Маркони”.

Гуљелмо Маркони

Управо је овај Пупинов потез наљутио Николу Теслу, који је сматрао да му је Пупин украо идеју и продао је без дозволе. У исто вријеме, компанија “Маркони” је примјенила његов проналазак за исправљање високофреквентних таласа, који се данас универзално примјењује у радиодифузији. Практично гледано, омогућио је избор станица на радио-апарату, а касније је из тога произашла могућност даљинског мијењања телевизијских канала.

Маркони је имао највише пословног успјеха од њих тројице; његова компанија је зарађивала највише новца. Гуљелмо Маркони је буквално покрао патенте Николе Тесле у Лондону, те их презентовао као своје: бежичну телеграфију и остварење радио-везе. Све оно што је научник Тесла урадио, па чак и имао пројекте на својим папирима, Маркони је приписао себи. Прву радио-телеграфску везу Маркони је остварио преко Атлантика, између Европе и Америке, а затим преко Ламанша, између Енглеске и Француске.

Михајло Пупин

– Било је лицемјерно када су инжењер Маркони и Едуард Бранли измјењивали честитке један с другим. У тој цијелој причи није само покраден Никола Тесла, већ је Маркони успио да приграби доста од пројеката руског инжењера Александра Степановича Попова, који је био родом из Туринског Рудника у Русији. Попов је био најближи Тесли, што се тиче пионирства радио-технике, антенског система и радио-телеграфских веза. Нажалост, имали су помало сличности у карактерима и Тесла и Попов, што ће Италијан Маркони добро искористити у Лондону и прогласити себе за главног творца радио-технике и антенског система веза – пише др Миливоје Дошеновић у студији “Никола Тесла – живот и дјело”.

Научне визије и радови Михајла Пупина заиста су омогућили развој мобилне телефоније и интернета. Без два српска генија, Пупина и Тесле, не би тако брзо било струје, а ни мобилне телефоније, као ни велике свјетске интернет мреже. Пупин и Тесла су, међутим, читав живот имали веома деликатне и компликоване односе као пријатељи и научни супарници. О односима између Пупина и Тесле документовано и детаљно пише Марк Сејфер у својој књизи ”Wизард, Тхе Лифе анд Тимес оф Никола Тесла, Биограпхy оф а Гениус”.

(Наставиће се)

Редакција
Редакцијаhttp://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

Sokolac
snow
-3.1 ° C
-3.1 °
-3.1 °
96 %
0.8kmh
100 %
Суб
0 °
Нед
-4 °
Пон
-3 °
Уто
-3 °
Сре
-2 °