У центру Чачка постављен је мљекомат у који се свакодневно допрема свјеже млијеко са фарме.

Фармер из Заблаћа Никола Танасијевић, који је одлучио да инвестира у мљекомат послије петнаестак година бављења производњом и продајом млијека, каже да купаца има и да често обилази савремену машину како би муштеријама појаснио куповину.

– Грађани су заинтересовани и долазе. Ко купи једном долази поново. Пуни се тако што имамо канистер један ту, један код куће. Тај од куће донесемо и само заменимо канистер. Машина се аутоматски пере – објашњава Танасијевић.

Он каже да је процес дистрибуције, али и касније испоруке млијека на само један клик, према процедурама здравствене и хигијенске безбједности, а на мобилном телефону има могућност да посредством апликације прати да ли мљекомат исправно ради.

РТС преноси да се млијеко добро продаје на мљекоматима и у другим мјестима поред Чачка и Крушевца.

И расински фармери уводе нове технологије у производњу и продају, упркос паду броја музних крава.

У селу Здравиње, гдје је прије десетак година било готово 800 грла, а данас тек 70, домаћинство Драгише Ђурђевића није одустало од производње и прераде млијека, али су се окренули савременом начину продаје јер је, кажу, исплативија.

– Имамо седам крава. До сада смо млијеко давали мљекарама, међутим цијена није нешто задовољавајућа. Да бисмо нешто мало зарадили дошли смо на идеју да се узме мљекомат – објашњава Драгиша Ђурђевић из Здравиња.

Милан Ђурђевић из Здравиња каже да сваког дана у апарат довезу од 50 до 60 литара млијека од четири посто млијечне масти, а количину коју не продају враћају кући – праве сир, остало иде мљекарама.

Први апарат постављен је почетком прошле године у Чајетини гдје мљекомат већ има сталне муштерије.