Скупштина СДС сматра се крупним кораком ка консолидацији странке након изборног пораза.

На њој је измијењен Статут, прихваћена оставка Мирка Шаровића, као и именовање привременог Предсједништва на челу са Миланом Миличевићем. Међутим, унутрашња неслагања нису престала.

Мада је в.д. предсједника СДС Милан Миличевић апострофирао добру атмосферу на сједници страначке Скупштине, извори Српскаинфо откривају да није баш све ишло глатко и да је неколико чланова Скупштине гласало против измјена страначког Статута. Такође, наш извори тврде да је најгласнији критичар промјена у странци био дојучерашњи предсједник, Мирко Шаровић.

– Шаровић је поручио да је против измјена „преко кољена“ и сматра да је требало ићи у редовне, а не ванредне унутарстраначке изборе. Поручио је да ће бити највећи критичар политике СДС и сматра да је странка у постизборне комбинације ушла обезглављена – тврде наши саговорници.

Занимљиво, додају наши извори, Шаровић је тек на Скупштини СДС рекао да је његова оставка неопозива и да се о њој не расправља и не гласа.

– Све до тада је гајио наду да ће се о њој расправљати и да ће бити одбијена, како би могао да води странку до редовних избора. Јер, Шаровић оставку никада није поднио писмено, нити је нагласио да је она неопозива. Међутим, када је видио да нема подршку више се није јављао за ријеч. Иначе, у СДС већ се чују гунђања због тога што конце из сјенке наводно вуку Вукота Говедарица и Драган Ћузулан, бивши предсједник странке и бивши генерални секретар СДС – тврде извори Српскаинфо.

Како је речено протеклог викенда, Скупштина СДС је усвојила измјене Статута СДС које дефинишу да странка буде много оперативнија, бржа, енергичнија и којима је и поједностављена структура странке.

Милан Миличевић је изјавио да ће измјене Статута омогућити да странка постане оперативнија на терену.

– Формирају се оперативни штабови на нивоу Предсједништва СДС, на нивоу општина и градова, које ће чинити оперативци који познају сваког човјека и сваки мјесни одбор. Такви тимови постају изборни штабови у вријеме изборне кампање – појаснио је Миличевић.

40 одсто жена

Такође, Скупштина СДС је усвојила и један од ранијих захтјева Актива жена СДС да 40 одсто жена буде у свим органима странке, гдје год је то могуће. Поред тога, Скупштина СДС је прихватила оставке бившег предсједника СДС Мирка Шаровића и Предсједништва СДС.

– Тако је потврђено оно што је Главни одбор учинио 26. новембра у Бањалуци, а то је да је в.д. Предсједништва тим који сам ја предложио и да су они ти који с којима ће СДС кренути у унутарстраначке изборе и који ће водити странку у политичком раду – рекао је Миличевић.

Измјенама Статута СДС сада је предвиђено да странака има три потпредсједника и да ће СДС имати много ефикаснију структуру Предсједништва.

– За разлику од ранијег периода, када је предсједник странке предлагао све чланове Предсједништва СДС, сада по аутоматизму у Предсједништво улази предсједница Актива жена СДС, Младих СДС, предсједник Главног одбора и три потпредсједника странке које бирају регионални одбори, а то су изборне јединце за ниво Парламента БиХ. Дакле седам директно улази у Предсједништво СДС, а осталих осам предлаже предсједник странке и даје то на усвајање Главном одбору СДС – појаснио је Миличевић.

Нови предсједник у мају

Према његовим ријечима, Статут са овим измјенама биће одлична подлога за провођене унутарстраначких избора чији се завршетак очекује у мају, када ћемо имати изборну скупштину СДС у новом сазиву гдје ће бити изабран предсједник СДС, Главни одбор, а касније и други органи странке.

Поручује да је СДС потребан директнији и близак контакт, не само са својим чланством, него и са бирачима.

– Сматрам да се у претходном периоду, који је трајао мало дуже, странка затворила у уске оквире и да ту није било добре комуникације између чланства и бирача са СДС. Наши програмски циљеви су једнаки, али начин на који ћемо их остваривати мора да се мијења и морамо да се приближимо бирачима на терену – закључио је Миличевић.

Чланица привременог Предсједништва СДС, Маја Драгојевић Стојић, каже да је њен утисак да се стање у странци стабилизује и да иде на боље.

– Нова руководећа структура је пуна енергије, расположена за нове ствари које ће се дешавати у нашим редовима. То су људи који су практично уједињени без обзира на то ако су у неком периоду имали различита мишљења о СДС. Имамо комбинацију млађих људи, што се види и у Клубу посланика СДС, али наравно и наших дугогодишњих чланова са драгоцјеним искуством. Имамо велике планове, покушавамо и дошли смо до тога да нађемо заједнички језик, сви имамо исти циљ, а то је да напредујемо, да останемо најјача опозициона странка и да кад-тад побиједимо, да допринесемо нашој Републици и народу – каже Драгојевић Стојић за Српскаинфо.

Уважити осниваче СДС

Милован Бјелица, начелник општине Соколац и члан Скупштине СДС, наглашава да је Милан Миличевић добио апсолутну подршку, као и став Главног одбора СДС да он води странку као в.д. до завршетка унутарстраначких избора.

– У међувремену је дошло до приједлога измјена и допуна Статута. Мислим да је све било по процедури, било је потребно да се неке ствари одмах ураде, у смислу организације странке. Сви општински и градски одбори имају су могућност да дају сугестије и приједлоге. И ОО који ја водим је дао сугестије; између осталог смо тражили да се јасно нагласи да је ово Република Српска, да се посебно уваже оснивачи СДС. Било је коментара господина Шаровића да се можда преуранило, да је требало оставити новом руководству СДС да оно предложи измјене Статута – каже Бјелица за Српскаинфо.

Такође, како каже, ОО Соколац је тражио да се поштују изборни резултати унутар странке и да они с добрим резултатом треба да имају предност када су у питању позиције у СДС.

Радовић у Америци

Било је примјетно да Скупштини СДС није присуствовао предсједник Градског одбора Бањалука, Милан Радовић.

– Радовић није био, он је негдје у Америци. Али је био добар дио делегата из Бањалуке. Неки не могу да дођу, неко нема ни услова, јер странка није у власти, не може да обезбиједи свима. Али било је око 300 делегата, из Бањалуке сам примјетио њих 10-15 – каже Бјелица.