Фото: АПН

Цела Украјина остала је данас без струје, а у многим градовима дошло је до прекида и у снабдевању водом.

Руске снаге током дана наставиле су са масовним нападима на украјински енергетски систем у више региона на западу и југу земље.

У свим регијама дошло је до прекида у снабдевању електричном енергијом после баражних напада руских ракета на критичну инфраструктуру земље у среду послеподне, објавила је украјинска енергетска фирма „Укренерго” на Фејсбуку.

„Ракетни напад је и даље у току, али већ су извршени напади на објекте енергетске инфраструктуре. Хитно искључење струје је у току у свим регионима“, саопштила је компанија „Укренерго“.

Украјина је искључила три своје нуклеарне електране након данашњег силовитог руског ракетног напада на енергетску инфраструктуру.

Државна компанија за нуклеарну енергију Енергоатом данас поподне потврдила је је информацију о искључењу нуклеарки.

„Енергоатом” наводи да је због „пада фреквенције у енергетском систему Украјине“ у три електране укључен систем аутоматске заштите. Ради се о нуклеарним електранама Ривне, Пивденоукрајинск и Кмелницки.

Неки градови су остали и без воде и грејања због наглог пада потрошње електричне енергије

Експлозије су данас одјекивале у Виницкој, Дњепропетровској, Лавовској, Одеској, Харковској и Хмељњицкој области, граду Запорожју који контролишу украјинске власти, као и Кијеву.

Власти Кијева и Виница, Кировоградске и Лавовске области су објавиле да су погођени важни инфраструктурни објекти.

У Кијеву је прекинуто снабдевање струјом и нема воде.

Без воде су остали Одеса и Харков, а у Лавову нема грејања. Такође нема воде ни у Дњепру.

Кијевски метро ради без прекида, а у Харкову је прекинут рад метроа, док у Лавову не ради ни један вид транспорта.

Прекиди у снабдевању струјом су забележени на целокупној територији Молдавије.