Након више од 100 година Гласиначка колица из Беча су стигла на Романију, прецизније на Соколац. Додуше, ради се о реплици, али вјерној. Почетком ове године у Аустрију је по њих отишао начелник Општине Милован Бјелица. Бјелица је од природњачког музеја у Бечу тражио да се изради реплика, на шта је добио промптан одговор и позив да дође по њих.
“Увели су ме у кабинет, и у кабинету сам видио двоја колица на столу. Директорица ми је рекла то су та колица која су нашла на нашем подручју. Имамо записнике из тог времена, и која јединица, вод, ко је нашао та колица, и да су та колица они узели и да су однесени у Беч, то је музеј Марије Терезије коју је њој направио отац, а кога је она касније поклонила држави”, појаснио је Бјелица.
Гласиначка колица су пронађена у мјесту Бјелосављевићи, на путу Соколац – Рогатица, на Гласинцу, приликом аустроугарске градње ове путне комуникације још 1880. године. Израђена су од бронзе, а чине их четири точка на којима се налазе двије птице бродарице.
Када се горња птица подигне, у доњи би се стављала жар и миришљаве твари, а служило би за прекађивање гробова. Слична колица са птицама бродарицама су пронађена у Аустрији и Данској.
“Каже која су од ових колица оргинална. Ја сам загледао и узео сам једна колица, та колица су била реплика. Шта ме опредјелило, на једним колицима сам видио број, закључио сам да би то могао да буде музејски број, и онда сам узео ова која нису имала броја. Та колица су они мени дали са пропратном документацијом, осим тога, упознали ме са предметима, обећали су да ће тих 200 предмета фотографисати и описати гдје је нађен и ко га је нашао”, прича начелник Сокоца.
Гласиначка колица тренутно се налазе у кабинету начелника ове општине Милована Бјелице, али план је да буду изложена у музеју, који тек треба да се гради. Наиме израђен је пројекат, а ријешени су и имовинско правни односи. Соколац би требао ускоро да добије Градску кућу, у којој ће бити смјештен и музеј. Поред тога, план је да се изгради и кино сала.