Први шлепери огревног дрвета из Босне и Херцеговине отишли су у европске земље, након што је из нове одлуке о забрани извоза обловине и производа од дрва изузет тај енергент.
На ванредној телефонској сједници Савјета министара БиХ у уторак је донијело нову одлуку о забрани извоза одређених шумских сортимената и производа од дрва до 31. октобра.
Најновија одлука Савјета министара БиХ донијела је велике проблеме јер се сада не може контролисати ни тржиште у БиХ, казао нам је Мухамед Хелаћ, менаџер Дрвосјече, који огрјевно дрво, угаљ, брикете продаје у цијелој Босни и Херцеговини.
– Огревно дрво је и сировина за производњу пелета и брикета и сада смо дошли у ситуацију да нам опет фали основна сировина за ове енергенте.
Због тога цијена пелета ових дана поново расте и премашила је 1.000 марака по тони! Порасла је и цијена исцијепаног дрвета на 165 марака и прије десетак дана била је 148 марака по кубном метру.
Након дозвољеног извоза огревног дрвета до појефтињења огрјева ни случајно неће доћи и већ се повећавају цијене.
Наша фирма више не продаје пелет јер нам фабрике нуде тону пелета за 950 марака и то је цијена без пријевоза до нашег складишта, а касније и до купца.
Када се урачуна и пријевоз, тона пелета би премашила хиљаду марака и зато смо пелет избацили из продаје – каже Хелаћ.
Грађани умјесто пелета купују мрки угаљ по цијени 285 марака за тону и лигнит по тони за 195 марака.